MSI ја објави графичката картичка NVIDIA CMP 50HX Miner Edition!

MSI ја објави првата графичка картичка NVIDIA CMP 50HX Miner.

MSI ја објави графичката картичка на компанијата NVIDIA CMP 50HX Miner, која им одговара на рударите на Ethereum. CMP 50HX е дел од серијата процесори за рударство (CMP) на NVIDIA, чија цел е да стави повеќе производи на GeForce во рацете на гејмерите со ослободување на посветени рударски графички картички за рударите на крипто.

CMP 50HX Miner користи 3.584 CUDA јадра и 10 GB 14Gbps GDDR6 меморија преку 320-битен мемориски интерфејс. Видео картичката работи со PCIe 1.0 x4 интерфејс. Сепак, постои сомневање дека NVIDIA ги враќа GPU-ките на Turing за графички картички за рударство CMP. Производителот на чипови допрва треба да информира за овие сомневања. Но, според проценките, CMP 50HX најверојатно користи исечена верзија на силикон TU102 што ги напојува популарните модели на Turing, како GeForce RTX 2080 Ti.

Новата графичка картичка со бренд MSI, исто така, доаѓа со основна брзина на часовникот од 1.350 MHz и турбо брзина од 1.545 MHz. Знаеме дека CMP 50HX обезбедува брзина на експлоатација на Ethereum до 45 MH / s во однос на перформансите. MSI исто така го потврдува ова знаење нагласувајќи дека Епоха 394 важи за алгоритмот DAG на собна температура и со добро ладење.

CMP 50HX Miner користи ладилник Aero со двоен слот на MSI, кој доаѓа во димензии 268x114x36 mm. Овој ладилник има типичен дизајн на вентилаторот кога еден вентилатор за ладење црпи ладен воздух однадвор и исфрла топол воздух од влезната и излезната табла. Во вентилаторот за ладење има и двојни топчести лежишта, кои се потрајни и потивки од обичните лежишта. Освен тоа, графичката картичка доаѓа со задна плоча за да обезбеди дополнителна цврстина. Иако MSI тврди дека графичката картичка користи сопствен PCB, таа сè уште нема споделено дополнителни информации за оваа тема.

За новата графичка картичка потребни се два 8-пински конектори за напојување PCIe со потрошувачка на енергија од 225W. Производ за рударство на криптовалути, CMP 50HX Miner исто така нема исход од екранот. MSI наместо тоа остави голем отвор за топол воздух за да избега од картичката.

Конечно, да споменеме дека сè уште нема официјално соопштение, така што информациите за цените и достапноста сè уште не се достапни.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments