Најбрзорастечкото богатство во светот припаѓа на кинески фармацевски компании

Најбрзорастечкото богатство во светот припаѓа на кинески фармацевски компании

Во борбата против коронавирусот примероците од вакцини се скоро секогаш стимул за фармацевтско дејство. Акциите на компанијата се најдобро остварени во индексот ChiNext со раст од 256% оваа година.

Богатството не е вистинската мерка за успех туку социјална одговорност пријави. Zeng Tian Changsheng нето приход од 1,5 милијарди јуани за првите шест месеци од 2020 година што е за 30% повеќе од лани. Со ширењето на вирусот, акциите на производителите на лекови започнаа да растат годинава со што се зголеми богатството на нејзините основачи и претседатели.

Во САД биотехнолошката компанија Модерна која работи на вакцина против „Ковид-19“, создаде најмалку три милијардери, вклучително и професори на Институтот за технологија и универзитетот Харвард. Неговите акции скоро тројно годинава.Иако нето вредноста на Zeng Tian Changsheng се зголеми најбрзо. Кај 500 најбогати луѓе во светот во јули, Безос, Елон Муск и Мукеш Амбани заработија повеќе пари отколку што направи. Секој додаде 14,5 милијарди долари на своето богатство минатиот месец.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments