Најгледаното видео на YouTube на сите времиња сега е – Baby Shark! Дали го погледнавте и вие?

Зависната повторувачка детска песна на јужнокорејската компанија Пинкфонг го надмина претходниот рекорд по бројот на прегледи, летниот хит Despacito, со повеќе од 7 милијарди прегледи.

YouTube полека станува детска видео-платформа. Покрај тоа што заработи најмногу од канал чиј главен протагонист е момче кое прегледува играчки, детските содржини сега го зазедоа второто место. Насловот на најгледаното видео досега на оваа услуга од почетокот на оваа недела го носи јужнокорејската заразна детска песна Baby Shark.

Оваа повторувачка (и досадна за многумина) песна ја слушале децата и возрасните на Youtube повеќе од 7,04 милијарди пати, надминувајќи го претходниот рекорд – песната Despacito на Луис Фонси, која во моментов има нешто помалку од 7,04 милијарди прегледи.

Ревносните статистичари пресметале дека овој број на прегледи, заедно со двоминутното траење на песната, значи дека луѓето досега поминале вкупно нешто повеќе од 30 000 години слушајќи рими за семејството на ајкули и неизбежниот воздржан „du du du du…“.

Компанијата PinkFong, која ја сними оваа песна и ја објави на Youtube во јуни 2016 година, досега заработи 5,2 милиони долари од неа – само од овој број на прегледи. Во меѓувреме, Baby Shark претрпе безброј адаптации и ремикси, па можете да најдете верзии на YouTube, на пример, во кои истата песна се репродуцира „на повторување“ 10 часа.

Baby Shark е создадено во 70-тите години на минатиот век, кога децата пееле нешто слично во американските летни кампови, а големата популарност на филмот на Спилберг, вилиците, наводно била одговорна за неговото создавање.

Покрај тоа што ги успивале децата да спијат и да се забавуваат, Baby Shark наводно се користела и во американските затвори како метод за казнување на затворениците поради иритирачката повторливост. И прилично нехумано, ако можеме да забележиме.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments