Најголемиот технолошки настан во Европа принуден преку Интернет од пандемијата.

Најголемата конференција за технологија во Европа ќе се одржи оваа година целосно на Интернет, бидејќи пандемијата на коронавируси принудува голем број настани да се дигитализираат.

Организаторите на веб-самитот во четвртокот изјавија дека одлуката следи по дискусиите со португалската влада и градот Лисабон.
„Лисабон е сеуште дом на Самитот на Веб Самит, но со растечките епидемии„ Ковид-19 “ширум Европа, треба да размислиме што е најдобро за жителите на Португалија и за нашите присутни“, рече основачот на конференцијата Педи Косграв. „Најбезбеден и разумен одговор е да се организира веб-самит целосно на Интернет во 2020 година. Со нетрпение очекуваме да ги пречекаме присутните назад во Лисабон во 2021 година“, додаде тој.
Веб самит е најновиот голем настан присилен на Интернет, откажан или одложен, бидејќи вториот бран инфекции со коронавируси во Европа ги поттикнува неколку влади да ги засилат ограничувањата и да спроведат локализирани блокирања. Повеќе од 70.000 луѓе присуствуваа на технолошкиот собир минатата година од 163 земји.
Светскиот економски форум (СЕФ) во средата соопшти дека неговиот годишен состанок на светски лидери и извршни директори, кој обично се одржува во јануари во Давос, наместо тоа ќе се одржи во Луцерн во мај. Но, тоа ќе се случи само ако може да се гарантира здравјето и безбедноста на учесниците.
Серија „дијалози во Давос“ ќе се одржат преку Интернет во текот на неделата на 25 јануари, се вели во изјавата на шефот на јавната ангажираност на СЕФ, Адријан Монк.
Одлуките ги потенцираат предизвиците со кои се соочуваат организаторите на настанот при враќање во бизнисот како и обично пред вакцината Ковид-19 да биде широко достапна. Веќе оваа година се откажани Југ од југозапад, Светскиот мобилен конгрес на мобилни телефони и неколку самити на веб-услуги на Амазон што треба да се одржат во градовите низ целиот свет. Дизакцијата за облачни компјутери на Амазон (AMZN) наместо тоа се одлучи да одржи виртуелен самит во јуни, истиот месец кога Apple (AAPL) за првпат ја одржа својата легендарна Светска конференција за програмери преку Интернет.
Организаторите на веб-самитот се надеваа во јуни дека конференцијата ќе се одржи во Лисабон, со комбинација на елементи од мрежа и од мрежа. Но, со патеката на вирусот невозможно да се предвиди, тие рекоа дека плановите ќе бидат предмет на здравствените протоколи на Португалија за настани.
Веб самитот соопшти дека ќе може да биде домаќин на 100.000 присутни преку Интернет преку сопствена конференциска платформа од 2 до 4 декември. Околу 800 говорници ќе се приклучат на овогодинешниот настан, вклучувајќи го и основачот на Зум (ЗМ) Ерик Јуан, ко-основач на Слак (РАБОТА) Кал Хендерсон и европскиот комесар Маргрет Вестагер.
Компаниите што планираат да изложуваат на Интернет вклучуваат Cisco Systems (CSCO), Siemens (SIEGY), UBS (UBS) и Cloudflare (NET).

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments