Најмоќен SUV 2021 Dodge Durango SRT

Најмоќниот SUV во светот

Откако Jеер шокира со супер моќната изведба на Trackhawk на моделот Grand Cherokee, Dodge доаѓа на сцена. Неговото име е Дуранго, а исто како и неговиот лимузински брат носи изведба на Hellcat.

Бесмислено моќен погонски мотор, изобилство на моќ што далеку ги надминува потребите на просечниот возач. На крајот на краиштата, ова веќе беше точно за верзијата СРТ врз основа на која е креирана оваа.

Производителот вели дека има 529 kW / 720 КС и 875 Nm, а фактот дека може да повлече скоро четири тони на кука, зборува сам за себе. Навистина моќен.

Durango Hellcat достига 96 км на час за 3,5 секунди, четвртина милја за 11,5 секунди и нема да се откаже до 290 км на час. И, корисниците ќе бидат придружени со мелодија на V8 со поддршка на вокалот од 2,4-литарски компресор кој се врти до 14.600 вртежи во минута и испорачува до 8 бари притисок.

И за да не се предизвика општ хаос, се грижат осумстепениот менувач, стандардниот погон AWD и Pirelli P-нула за сите сезонски гуми.

И сега цената. Дуранго започнува од 30.795 американски долари, СРТ со 6,4 V8 Хеми ѕвер чини 63.000 долари, така што од Хелкат може да се очекува да чини околу 83.000 американски долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments