Најмоќниот автомобил во светот McLaren Speedtail

McLaren Speedtail: 1.036 коњски сили

„Духовниот наследник“ на трансцедентниот F1 од 1998 година на брендот, Speedtail на McLaren го користи истиот распоред на кабината со три седишта фокусиран на возачот, со возачот напред и во центарот, и двајца патници назад и надвор од патот.

Замислен како хипер-турер од 402 км / ч, Speedtail го носи дизајнерскиот јазик инспириран од едрилицата на Френк Стефенсон на нови аеродинамички височини.

Со супер-лизгава заострена опашка од солза и флексибилни аилерони кои хидраулично се лупат нагоре кога е потребно, наместо спојлер.

Цените започнуваат од 1,75 милиони фунти во Велика Британија (2,25 милиони УСД), но сега тоа е бесмислена бројка, бидејќи сите 106 што McLaren планира да ги изгради се веќе продадени.

Извинете, пропуштивте.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments