Најновиот режим на Halloween на Fortnite ве претвора во дух убиец.

Врати се од мртвите да ловиш други играчи.

Fortnite оваа недела го започна својот годишен настан за Halloween „Fortnitemares“, а оваа година ќе играте како дух убиец.

Во овогодинешниот режим Fortnitemares, островот Fortnite е преполн со плашливи допири – над островот може да виси надвисна магла, куќите имаат украси за Halloween и дури најдов колиба на вештерки опкружена со метли за возење. Но, вистинскиот пресврт во Fortnitemares се случува кога ќе умрете: по вашето ненавремено умирање, вие сте вратени на островот како дух за да можете да ловите – и да тролате – преживеани луѓе.

Како дух, можете да консумирате материјали, здравствени предмети, пиштоли, па дури и суперсили со тематика на Marvel расфрлани околу картата, така што луѓето не можат да ги користат против вас. Ако стоите мирно, виолетовото тело исчезнува за да можете да се скриете пред очи (иако може да бидете забележани благодарение на сè уште видливите блескави очи). Наместо пиштоли, се потпирате на збир на остри канџи за да се борите со противниците од непосредна близина.

Но, можеби најважно, вие исто така имате моќ што ви овозможува да скенирате човечки плеери во близина. Ако скенирањето најде некого, ќе видите малку црвен индикатор за тоа каде се наоѓаат на вашиот екран и на вашата мапа. И, клучно, тоа скенирање ги предупредува духовите во вашата близина за присуството на преживеани луѓе, што значи дека тие можат да се придружат на вашиот лов по останатите играчи.

Воведувањето на духовите целосно ја менува динамиката на вообичаениот натпревар на Fortnite. Јас не сум толку желен да скокнам во големи борби со огнот, како и обично, бидејќи секој играч што ќе го поразам може да се врати како дух за да ми се одмазди. И, ако сум еден од последните преживеани луѓе, мора постојано да бидам во состојба на готовност за опасни орди на духови.

Не знам дали некогаш ќе можам да преживеам против сите духови, но многу се забавувам обидувајќи се. Иако кога неизбежно умирам, обожавам да го канализирам моето најстрашно духовно јас во тероризирање врз луѓето.

Претходните настани во Fortnitemares додадоа зомби и шанса да соборат огромно чудовиште, па можноста всушност да се врати од мртвите е уште еден пример за тоа како Epic работи за да го задржи Fortnite свеж, дури и со годишните празнични настани. Оваа година настанот Fortnitemares се одржува до 3-ти ноември, така што ви преостанува уште малку време за да го вклучите вашиот дух. Играта исто така ја слави ноќта на Halloween со вклучен виртуелен концерт во игра од регетонската ѕвезда J Balvin.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments