Најпаметни телефони тешко се наоѓаат во САД

Најпаметни телефони тешко се наоѓаат во САД

Некои од најпривлечните телефони на планетата ги прават кинеските брендови :OnePlus, TCL,Oppo,Xiaomi, ZTE и Huawei.Многу од овие уреди носат одлични одлики по цени кои ги намалуваат премиум телефоните за стотици долари. Други користат нови технологии како што се pop-up селфи-фотоапаратот,нови алатки за фотографирање и други прекрасни дизајни.

Кина го води патот во области на технологија како 5G и вештачка интелигенција,а квалитетот на телефоните што доаѓаат од кинеските компании одговара или дури го надминува оној на ривалските уреди од  Samsung,Apple или  Google.Powerhouse Huawei дури и го победи Apple како втор најголем производител на телефони во светот во 2019 година и имаше дизајни да ја украде круната на Samsung како бр1.

Во јануари 2020 година Huawei ја прогласи титулата најголем светски продавач на телефони со 5G.Во меѓувреме OnePlus сега продава директно преку тројца американски превозници, огромна победа за стартување на паметен телефон.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments