Најжешка температура на Земјата Death Valley во САД достигнуваат 54,4C

Најжешка температура на Земјата Death Valley во САД достигнуваат 54,4C

Која би можела да биде највисоката температура досега веродостојно снимена на Земјата?

Американските синоптичари издадоа предупредувања за потенцијален опасен по живот топлотен бран во текот на викендот во југо-западните области на земјата.

Доаѓаат рекордни температури во регионот.

Снимката е верификувана од Националната служба за временски услови на САД.Таа доаѓа во време на топлотен бран на западниот брег на САД, каде се предвидува дека температурите ќе растат уште оваа недела.

Пред ова најжешката температура со сигурност снимена на Земјата била 129,2F (54C) исто така во Долината на смртта во 2013 година.

Друга рекордна температура за планетата -131F или 55C е забележана во Тунис во 1931 година, како и другите снимени во Африка.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments