Нема да можете да го гледате HBO на платформата за канали на Amazon од следната година.

Се чини дека WarnerMedia сака да ги поттикне корисниците кон HBO Max.

Amazon и сопственикот на HBO, WarnerMedia, конечно оваа недела се договорија да го донесат HBO Max на уредите Amazon Fire TV, скоро шест месеци по првото стартување на стриминг услугата. Но, како дел од тој договор, Amazon ќе го отстрани HBO од изборот на Amazon за видео-канали за премиер од следната година, според CNBC.

Видео каналите на Amazon Prime ви овозможуваат да се претплатите на индивидуални канали за стриминг за месечна претплата и да ги гледате на Amazon. Но, видео каналот HBO Prime има некои разлики во однос на HBO Max. HBO Max нуди сè што ќе добиете со нормална претплата на HBO, како и дополнителни филмови, емисии и оригинални серии.

Бидејќи WarnerMedia се обидува да ја изгради својата претплатничка база за HBO Max, се чини дека компанијата сака да отстрани неколку авении за да го гледа стандардниот HBO канал на Интернет. И, кога HBO исчезнува од видео-каналите Amazon Prime, тоа нема да биде прв пат WarnerMedia да го отстрани HBO од платформата a la carte канали: компанијата го уништи HBO од платформата на Apple TV Channels денот кога HBO Max започна во мај.

Amazon не одговори веднаш на барањето за коментар. WarnerMedia одби да коментира.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments