Nintendo објави домашна стаза за тркање

Nintendo ќе го претвори вашиот дом во стаза за тркање

Компанијата Nintendo ја најави својата најнова игра Mario Kart Live: Home Circuit, развиена во соработка со њујоршкото студио Velan Studios.

Вљубениците во конзолата на Nintendo кои некогаш посакувале во својот дом да направат стаза за тркање сега ќе имаат прилика за тоа.

Се работи за игра базирана на тркање, но во AR опкружување.

Играчите ја користат Nintendo конзолата Switch како далечински управувач за контрола на автомобилчињата кои се појавуваат на екранот на конзолата.

Nintendo Switch се користи за управување на вистински автомобилчиња по стаза која играчите ќе ја направат во својот дом, а на располагање им се некои AR опции.

Играта ќе биде достапна од 16 октомври екслузивно за Nintendo Switch.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments