Nissan Ariya – eлектричен модел

Oвој автомобил отвора ново поглавје во опсегот за електрификација на Nissan со доведување на комплетно нова електрична платформа

Nissan Ariya - нов електричен кросовер на електрично купе

Nissan го претстави својот нов електричен модел, Nissan Ariya, денес на интернет. Станува збор за сеопфатен кросовер на сите електрични купе, базиран на новата електрична платформа, која носи луксузен ентериер, полуавтономно возење, напредни услуги за поврзување и контрола на глас, како и проценет опсег од 500 километри (WLTP).Ariya вклучува принципи познати како Nissan Intelligent Mobility, кои комбинираат напредна технологија на погон со интеграција на компонентите на кориснички интерфејс за да се направи возење целосно ново искуство. На предната страна има преработено лого и серија од 20 LED диоди на предната решетка. Гледано од страна, линијата на возилото е динамична, а профилот е низок, додека спортскиот дух го истакнуваат големите, 19- или 20-инчни тркала. Задниот столб Ц се спојува со платформата за подигање. Кратките престигнувања, агресивната покривна линија и големите тркала се детали за кои Нисан е особено горда.Внатрешноста е дизајнирана да биде ефикасна и удобна, но исто така доста пространа. Ова се должи на компактниот погон на возилото, поради што во кабината не постои надолжен тунел или друга пречка во подот.Кога станува збор за погони, Nissan понуди четири различни опции. Најпривлечно од овие е е-4ORCE, погон на сите тркала со два електрични мотори, интелигентно контролиран за оптимална удобност при забрзување и сопирање. Верзијата е-4ORCE ќе излезе на две нивоа, со капацитет на батерија од 63 или 87 kWh, додека највисок во опсегот ќе биде верзијата со перформанси 87 kWh, со поголема моќност на моторот. Покрај тоа, ќе бидат понудени 63 или 87 kWh верзии, но со погон на два тркала.Во однос на моќноста на моторот, Nissan Ariya ќе биде достапен со погони на 160, 178, 205, 225 или 290 kW. Во најмоќната верзија, е-4ORCE 87 kWh перформанси, забрзувањето од 0 до 100 км на час ќе биде 5,1 секунда. Најдолгиот дострел треба да биде „обичната“ верзија со погон на два тркала и батерија од 87 kWh, и ќе пристапи кон споменатите 500 км.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments