Новак Џоковиќ тестиран позитивен за COVID-19

Новак Џоковиќ, машки светски тенисер број 1, позитивно се тестираше за Ковид-19, се вели во изјавата на Србинот во вторникот.

Хрватите Борна Чориќ, Григор Димитров од Бугарија и Виктор Троицки претходно тестираа позитивни по играњето на изложбениот турнир „Адрија Тур“ на Џоковиќ во балканскиот регион.

Џоковиќ откри дека тој и неговата сопруга Јелена, двајцата имаа позитивно тестирање за Ковид-19, откако поминаа тест веднаш по враќањето во Белград од Задар во Хрватска, каде финалето на турнирот беше откажано по позитивниот тест на Димитров.

Во изјавата, Џоковиќ рече: „Екстремно ми е многу за жал за секој поединечен случај на инфекција. Се надевам дека нема да ја комплицирам здравствената состојба на никој и дека сите ќе бидат добро “.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments