Новата апликација на Motorola за камера ќе го смени начинот на фотографирање.

Одличните перформанси на фотоапаратот станаа една од главните работи што корисниците најмногу ги бараат при купување паметен телефон и затоа Motorola одлучи целосно да ја редизајнира својата апликација за камера, со цел да биде полесна за употреба и да им овозможи на сите лесно да ги снимаат најважните животни моменти на уредите од сите големини.

Новите измени им овозможуваат на корисниците да го прилагодат сопственото искуство со камерата. Редизајнираната апликација за камери за прв пат беше претставена со моделот razr 5G во септември оваа година, а ќе биде присутна на сите модели претставени после тоа.

Апликацијата Motorola Camera 3.0 е уште еден чекор што Motorola ја презеде во својата мисија да ја демократизира технологијата и да ја направи достапна за секого – без оглед колку е скап нивниот телефон, бидејќи секој има право на фантастично корисничко искуство и што е уште поважно, на добри фотографии.

Moto Camera 3.0 носи многу повеќе модуларен интерфејс и работи одлично на сите уреди, од телефони од пониска класа до телефони со флексибилни екрани.

Контролите за одлики како блиц и зумирање сега се во позиции што имаат многу поголема смисла за корисниците, а предлозите за ВИ се префрлени на горниот дел од екранот за да можат корисниците лесно да видат кога уредот ќе им даде предлог за слика или открие одредена сцена.

Дизајнот на самата апликација исто така е подобрен. Motorola се одлучи за заоблени рабови и помалку икони за да изгледа почисто и со помалку расеаност.

Режимите на камерата сега се поставени на долниот дел на апликацијата и корисниците можат да изберат распоред според кој ќе бидат прикажани во зависност од тоа кои ги сакаат.

Дури иконата за апликација е различна и многу повеќе потсетува на изгледот на камерата.

Но, дизајнот и позициите на одредени функции не се единствената промена.

Motorola Camera 3.0 носи добро познати одлики и бројни подобрувања поврзани со снимање и снимање видео:

Опции за камерата

AI
Оптимизацијата на сликата за AI е подобрена и благодарение на функцијата AutoScene, вештачката интелигенција автоматски го избира вистинскиот режим или поставките на фотоапаратот во зависност од тоа што снимате за да добиете совршена фотографија секој пат.

Паметен состав
Функцијата за паметна композиција е вашиот најкраток пат до фотографија што изгледа професионално. Камерата автоматски открива потенцијални подобрувања на сликата и автоматски генерира друга фотографија со оптимални поставки.

Google Lens
Сè што ви треба за да можете автоматски да препознавате предмети, текст и да дознаете повеќе за познатите згради со помош на камера.
Со избор на паметни текстови на Google Lens, можете да пребарувате каков било текст, да додавате настани во вашиот календар, да добивате упатства за навигација и да преведувате зборови.
Идентификувајте ги предметите што ве интересираат со помош на камера и Google автоматски ќе бара слични работи и ќе дознае повеќе за познатите згради покрај кои поминувате.

Фотографирајте користејќи гестови
Направете совршена групна фотографија без да мрдате со прстот. Со функцијата Автоматско насмевка, предните и задните камери ги анализираат вашите субјекти и автоматски фотографираат кога сите во рамката се смешкаат.

Ноќна визија
Префрлете се на ноќен режим за да снимите сè што сакате дури и во мракот, без да го изгубите квалитетот на сликата и видливоста на деталите на нив.

Боја на самото место
За секого со уметничка душа, самото место ви овозможува да истакнете само една боја на сликата, додека сè друго автоматски се префрла на црно-бело.

Синемаграф
Надминете го она што може да го стори видеото. Чувајте дел од рамката во движење и замрзнете го остатокот за уникатно креативно видео.

Филтри во живо
Нанесете филтри на вашето видео во реално време и направете го уште подобро и поинтересно. Променете ја осветленоста и контрастот на вашите фотографии за да го направите видеото точно ваш стил.

Опции за видео

Боја на самото место
Снимајте вистинско уметничко видео со нагласување на одредени бои во рамката, додека сè друго автоматски ќе се префрли на црно-бело. Откако ќе изберете боја, софтверот автоматски ги елиминира сите други бои од рамката.

Тајмлапс со Хиперлапс
Забрзајте сè што снимате, до 32 пати за да изгледа дека сè што снимате се движи многу побрзо.

Забавено движење
Снимете HD видео со бавно движење за да снимите дури и движења што не можат да ги регистрираат вашите очи, со 120 слики во секунда.

Апликацијата Motorola Camera 3.0 ќе доаѓа со сите нови уреди на Motorola и ќе може да се преземе од продавницата за апликации Google Playstore.

Список на телефони на Motorola кои доаѓаат со апликацијата Camera 3.0:

Motorola razr 5G
Motorola e7 Plus
Moto g 5G
Motorola G9 Power

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments