Новата Nokia 8.3 5G со поддршка за нови мобилни мрежи е конечно во продажба

Nokia 8.3 5G беше направено пред многу време

Пред полетувањето на коронавирусот, поточно во март, HDM Global го претстави својот нов паметен телефон – исто така првиот со поддршка за 5G мрежите. Иако воведувањето на телефонот Nokia 8.3 5G беше направено пред многу време, се чини дека овој паметен телефон конечно излегува на пазарот.Навивачите на марката Нокиа ќе имаат можност да користат 5G мрежи за прв пат, каде е можно. Интересно е што на почетокот на милениумот, Nokia беше еден од лидерите во воведувањето на новата мобилна мрежа, а сега тие се меѓу последните што се приклучија на сегментот на нови мрежни податоци. И покрај ова, ние сме крајно задоволни што гледаме дека нов Nokia паметен телефон доаѓа на пазарот со поддршка за 5G мрежите.

Новата Nokia 8.3 5G доаѓа во средната класа уреди, а цената на овој уред треба да биде околу 600 евра. Во срцето на овој паметен телефон е чип Snapdragon 765G кој има вграден модем 5G. На предната страна на уредот се издвојува голем LCD екран од 6,81 инчи, во кој има мала 24-мега селфи камера. Зборувајќи за камери, да напоменеме дека има систем од четири камери на задниот дел на уредот, а главната улога ја играат леќите на Zeiss. Главната камера доаѓа со сензор од 64 MP, потоа има ултра широк 12 MP сензор, макро камера од 2 MP и сензор за длабочина (исто така 2MP).Батеријата има капацитет од 4500 mAh и ќе можете да ја полните со брз полнач од 18 W. Сензорот за отпечатоци се наоѓа под копчето Power, а корисниците исто така имаат и 3.5 милиметарски приклучок за слушалки. Се разбира, уредот работи со системот Android, така што ќе биде можно да се користи Google Now.Гласините дека Nokia 8.3 5G конечно ќе излезе во продажба се поттикнуваат од фактот дека овој уред се појавил на страниците на германскиот Amazon. Исто така, телефонот беше објавен во Швајцарија, поточно на онлајн продавницата Галаксус. Иако нема официјално соопштение за Амазон кога ќе започне продажбата на уредите на Nokia 8.3 5G, информациите може да се најдат на Галаксус дека ќе биде на 15 септември. Значи, и покрај тоа што телефонот веќе е пуштен во јавност во онлајн продавниците, ќе бидат потребни уште неколку месеци за да се продаде. Во секој случај, љубителите на марката Нокиа наскоро ќе добијат еден нов квалитетен уред што ќе го испробаат

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments