Новото Audi e-tron GT 2021

Новото Audi e-tron GT 2021

Avengers: Endgame, беше прикажан на патот за време на тестот Audi e-tron GT во 2021 година. Со својот стилски и фигуристички дизајн, e-tron GT е токму за филмот Avengers: Endgame, за кратко ќе биде надвор од производната линија.

Новото Audi e-tron GT 2021 е веќе спремен за производство

Воведен како концепт на автосалонот во Лос Анџелес, Audi e-tron GT 2021 е скоро подготвен за производство. Е-tron GT, кој неодамна беше однесен на тест, изгледа интересно како што беше на своето шоу во Лос Анџелес.

Моделот беше претставен во Marvel’s Avengers: Endgame како проект на глобалниот маркетинг план на Audi. Во филмот, суперхеројот Тони Старк го користи е-тронот ГТ концепт во една сцена.

Ќе ја користи истата платфома која ја користи и Porsche Taycan


E-tron GT 2021 развива на истата платформа како Porsche Taycan. Очекуваме да наидеме на податоци за здрави перформанси од страната на шасијата.  Иако и двата модели се обликувани на иста платформа, Taycan ќе биде побрз од е-tron GT. Главниот настан на Audi овде е e-tron GT, кој ќе има подолг опсег од Taycan.

E-tron GT 2021 ќе може да се полни безжичен со систенмот Audi Wireless Charging. Ако батериите се жични, тие ќе можат да наполнат 80 проценти за 20 минути. Автомобилот ќе има опсег од 320 километри со ова полнење. Ауди го заштити одржливиот карактер на автомобилот што треба да се произведува со употреба на рециклирани материјали во внатрешноста на автомобилот.


Audi e-tron GT се очекува да ја напушти производствената линија подоцна оваа година. Во првите месеци од 2021 година, ќе започне да се појавува кај продажните центри. Сè уште не е објавено објаснување за цената, но се очекува да има цена во опсег од 100-125,000 американски долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments