Откриено е дека процесорот A14X ќе го напојува новиот iPad Pro!

Процесорот A14X, кој се очекува да ги напојува новите модели на iPad Pro на Apple кои ќе бидат претставени во наредните недели, се појави во бета верзија на iOS 14.5. Процесорот, за кој се вели дека е базиран на М1, се очекува да дојде со значително зголемување на моќноста во споредба со претходната генерација.

Технолошката компанија Apple со седиште во Купертино се очекува да одржи промотивен настан следниот април, каде што ќе лансира нови модели IPad Pro. Додека компанијата продолжува да работи на нови модели без забавување, денес се појави процесорот A14X, кој се очекува да се користи во 2021 година iPad Pro.

Според 9to5Mac, iOS 14.5 бета содржи препораки за новиот чип на Apple A14X, со кодно име „13G“. Изворите наведуваат и дека пронашле докази дека A14X се базира на T8103, кодното име на чипот Apple M1 што се користи во првите силиконски Mac. Ова го потврдува претходниот извештај на Блумберг, кој тврди дека следната генерација на iPad Pro ќе има ажуриран процесор еквивалентен на чипот М1.

За оние кои не знаат, Apple ги лансираше М1 чиповите, кои имаат многу ветувачка архитектура, кон крајот на минатата година. 9to5Mac наведува дека овој нов чип A14X базиран на М1 е наменет за следната генерација на модели на Apple iPad Pro, а присуството на чипот е потврдено со iOS 14.5.

Објавениот извештај ги содржеше и кодните имиња на новите модели на iPad Pro. Соодветно на тоа, новите модели имаат кодни имиња J517, J518, J522 и J523. Другите гласини за моделите iPad Pro вклучуваат мини LED дисплеј, потенок дизајн, LiDAR скенер и 5G поддршка.

Apple се очекува да одржи нов промотивен настан следниот април. Иако сè уште нема потврда од официјални извори за настанот, можеме да очекуваме дека новата генерација на iPad Pro ќе биде претставена како дел од овој настан. Бидете во тек да бидете информирани за случувањата што треба да се доживеат.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments