Новиот концепт на електричен скутер на BMW има за цел да биде вашата совршена поставка за сајберпанк.

Германскиот производител на автомобили сака да го „редефинира сегментот на скутери“.

BMW се обидува да ја поврати својата мантија како лидер во електричната мобилност. Како дел од пакетот соопштенија во кои се наведени најновите производи на германскиот производител, БМВ откри нов храбар концепт на електричен скутер: Motorrad Definition CE 04.

Во вистинска форма на концепт, компанијата не објави никакви спецификации и не кажа дали или кога ќе се претвори во вистински мотор што луѓето можат да го купат. Но, БМВ рече дека неговата цел е „да го редефинира сегментот на скутери“ – и не можете многу добро да го сторите тоа без да ставите нешто во производство.

Најзначајно е тоа што Motorrad Definition CE 04 (бог, каков уста) има дизајн директно од романот на Вилијам Гибсон. Издолжената, ниска каросерија на возилото и дијагонално издигнатата предна страна создаваат чиста пауза од изгледот на скутерите како што ги познаваме. Батеријата (непозната големина) лежи рамно во долното тело, создавајќи повеќе простор за складирање. На пример, шлемот може да се оддалечи во скриен оддел под седиштето.

BMW рече дека намерно ја поставил технологијата на велосипедот како дел од дизајнот, поради што страничните панели не го покриваат целосно задниот дел на возилото. Тој навестување за внатрешната механика на скутерот му дава на CE 04 повеќе индустриско чувство од просечната Vespa.

„Скутерот не е„ забавен велосипед “што се вози на планина во убаво време, туку практично секојдневно возило за возење од дома до канцеларија или средба со пријатели навечер – едноставно возило за секој ден во градот “, Вели Александар Букан, кој е на чело на одделот„ Моторад “на БМВ, во изјавата.

Германскиот производител на напори работеше во развој на цела култура на возила со две тркала на батерии. Минатата година, тој го откри „Motorrad Vision DC Roadster“, концепт на електричен мотоцикл, кој изгледа близу до патот подготвен, како и скоро сè што компанијата покажа пред тоа.

Но, со CE 04, BMW го гради својот прилично практичен скутер со електричен мотор C Evolution, првпат објавен во 2014 година. Во текот на последната половина од деценијата, BMW го надгради C Evolution доволно што нуди 100 милји опсег по полнење и максимална брзина од 80 милји на час. Со малопродажна цена од скоро 14 000 американски долари, сепак, C Evolution стана нешто повеќе од еден вид тест кревет со ограничено трчање за електричната иднина на одделот Motorrad на BMW.

Но, очигледно е дека BMW сака да прави поголеми и подобри работи со одделот за електрична мобилност. Во 2016 година, БМВ излезе на крај со концептниот велосипед Vision Motorrad Next 100, кој изгледаше како да доаѓа директно од сетот на филм за суперхерој. И во 2017 година, BMW го покажа Motorrad Concept Link, кој беше како пофутуристичка верзија на C Evolution. Motorrad Definition CE 04 е во согласност со оваа еволуција на дизајнот.

BMW ќе има голема конкуренција доколку и кога одлучи да го пресели CE 04 од категоријата концепт и во областа на реалноста. Постојат различни релативно ефтини моторни скутери достапни денес и повеќе на патот. Кинеската НИУ започна да го продава својот електричен мопед во САД оваа година. Скутерите на NIU се користат со споделување на услугата Revel, која ја започна својата услуга за изнајмување во неколку големи градови. Дури и Сегвеј-Нинебот, прогенитор на електричниот скутер, започнува со акција со објавување на неколку нови модели.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments