Новиот Maserati MC20

Новиот Maserati MC20

Maserati го објави новиот модел на суперавтомобил – MC20, со што го најави враќањето на пазарот на суперавтомобили на компанијата. Иницијално ќе биде продаван со 621 коњски V6 мотор, автомобилот ќе биде продаван во електрична верзија во иднина.

MC20 е првиот суперавтомобил кој Maserati го објави уште од лимитираниот модел MC12 кој пристигна на пазарот во 2004. Иако постариот модел беше преработка на Ferrari Enzo, новиот модел е целосно нов дизајн на компанијата Maserati. „МС20 е повеќе од суперавтомобил. Тој е темел преку кој компанијата ќе просперира во иднина“ изјави директорот Grasso. Автомобилот ќе чини нешто над 180,000 фунти и се очекува да пристигне во половината на 2021.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments