DLSS технологијата се проширува и на новата генерација на Nintendo Switch!

Новиот Nintendo Switch може да се понуди со поддршка за 4K и технологија NVIDIA DLSS.

Продолжуваат гласините за ажурираниот модел на 4-годишната конзола за игри Nintendo Switch. Конечно, Bloomberg тврдеше дека NVIDIA ќе обезбеди нов чипсет за Switch и Switch Lite. Соодветно на тоа, чипсетот што ќе се користи за новиот Switch ќе доаѓа со побрз процесор, зголемена меморија и поддршка на технологијата NVIDIA DLSS.

Дополнително, поддршката за 4K е спомената во ажурирањето на Switch. Упатствата за поддршка на DLSS играат активна улога во ова. Да ве потсетиме, NVIDIA за прв пат ја воведе технологијата DLSS (Deep Learning Super Sampling) со своите RTX 20 серии, кои се десктоп графички картички. Се разбира, Nintendo и NVIDIA молчат за овие тврдења, барем засега.

Се очекува дека ажурираниот модел доаѓа кон крајот на годината и дека Nintendo планира да има силен каталог на игри за поддршка со лансирањето. Во моментов, распоредот на игрите што треба да се претстават не е јасен, особено за втората половина на годината. Zelda: Skyward Sword HD треба да излезе во јули, додека No More Heroes III е закажан за август. За Pokémon Brilliant Diamond и Shining Pearl се вели дека ќе пристигнат на крајот на годината.

Главната атракција ќе биде продолжението на The Legend of Zelda: Breath of the Wild, кој за прв пат беше објавена на настанот Е3 2019 и оттогаш не е видена. Во оваа смисла, можеме да помислиме дека играта можеби го чека новиот Switch.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments