Новиот Nokia 125 и Nokia 150 со неверојатна батерија

Новиот Nokia 125 и Nokia 150 со батерија која трае неколку недели

HMD Global, компанијата зад телефоните на Nokia, официјално ги претстави моделите Nokia 125и Nokia 150, кои се далеку од денешните технологии, со поддршка за 2G врска. Двата уреди доаѓаат со 2,4-инчни QVGA дисплеи кои нудат резолуција од 240 x 320 пиксели.

Финската технолошка компанија HMD Global, која разви паметни телефони со марката Nokia од 2016 година навака, сè уште не се откажа од мобилните телефони со копчиња. Компанијата, која има за цел да ја врати Nokia во своите славни денови со модерните паметни телефони што ги разви неодамна, исто така произведува скромни мобилни телефони за земји каде технологијата за поврзување на новата генерација не е широко распространета.

Nokia 125и Nokia 150, претставени денес, се два од уредите развиени во овој контекст. Nokia 150 е наследник на моделот со исто име, објавен во 2016 година. Двата телефони имаат 2,4-инчен QVGA дисплеј кој нуди резолуција од 240 x 320 пиксели.

Дизајнот на Nokia 125 

Уредите имаат процесор потпишан со Mediatek, чии карактеристики сè уште не се обелоденети. Двата телефони нудат 4MB внатрешно складирање. Додека Nokia 125нема отвор за microSD картичка, складирањето на новиот Nokia 150 може да се продолжи до 32 GB со microSD картичката.

Телефоните, кои немаат селфи камера од предната страна, во задниот дел имаат единствена VGA камера. Да не заборавиме дека Nokia 150   од 2020 година е еден чекор понапред од Nokia 125со својот LED блиц.

Дизајнот на Nokia 150

Друг фактор што го разликува Nokia 150 од Nokia 125 е тоа што има MP3 плеер. Освен тоа, двата телефони доаѓаат со голем број класични игри како Змија, безжично FM радио, батерија од 1020mAh што ветува неколку недели траење на батеријата со едно полнење и оперативен систем Nokia Series 30+.

Нудејќи основни функции како што се навигација, повик, пораки и слушање радио, Nokia 150 и Nokia 125 нудат незаменливи перформанси во оваа област, со време на чекање до 23,4 дена и време на разговор до 19,4 часа. На страната за поврзување, телефоните што поддржуваат карактеристики како што се Bluetooth 3.0, микро USB, 3,5 mm AV конектор доаѓаат со двојна SIM-функција.

Цена на Nokia 125 и Nokia 150

Цена на Nokia 125 од црна и бела боја е 24 долари, цена на Nokia 150 која доаѓа со сина и црна боја е 29 долари.

Карактеристики на Nokia 125

 • Екран:  2,4 инчи QVGA (240 x 320 пиксели)
 • Големина: 132 х 50.5 х 15мм
 • Тежина: 91.3г
 • Бaтерија: 1020mAh
 • Предна камера: Нема
 • Задна камера: VGA
 • Рам: –
 • Складирање: 4MB
 • Процесор: МедиаТек
 • Мрежа: Микро Usb, AV конектор 3,5 мм, Двоен опсег 900/1800 MHz (Единечен и двоен SIM) безжично FM радио

Карактеристики на Nokia 150

 • Екран:  2,4 инчи QVGA (240 x 320 пиксели)
 • Големина: 132 х 50.5 х 15мм
 • Тежина: 90.54г
 • Бaтерија: 1020mAh
 • Предна камера: Нема
 • Задна камера: VGA (со лед флеш)
 • Рам: –
 • Складирање: 4MB
 • Процесор: МедиаТек
 • Мрежа: Микро Usb, AV конектор 3,5 мм, Двоен опсег 900/1800 MHz (Единечен и двоен SIM) безжично FM радио
0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments