Новиот паметен монитор на Samsung е како телевизор за вашиот компјутер.

Поддржува апликации за ТВ-стриминг и AirPlay 2.

Самсунг не е непознат со ослободувањето на чудат компјутерски монитори, како што е ланскиот Space Monitor што артикулира како работната површина на Microsoft Surface Studio. За крајот на 2020 година, компанијата го издава паметниот монитор, за кој тврди дека е првиот монитор кој комбинира над-врвни медиумски услуги, мобилно поврзување и далечински компјутерски можности. Samsung ја издава поставата М5, која се состои од 27-инчна големина за 230 долари и 32-инчна за 280 долари. Доаѓа и 32-инчен 4K монитор наречен M7 кој чини 400 долари.

Не е толку примамливо како гореспоменатиот Вселенски монитор, но го надоместува тоа со повеќе карактеристики. Како и телевизиската линија на Samsung, паметниот монитор работи со софтвер Tizen OS на Samsung и може да се поврзе на вашата Wi-Fi мрежа за пренос на содржина HDR10 од апликации како Hulu, Netflix, Apple TV, YouTube и повеќе без потреба од поврзан дополнителен хардвер. Може да инсталирате други апликации од вградената продавница за апликации, како што е апликацијата за здравство на Samsung.

Сите варијанти на мониторот може да се монтираат на вашиот wallид или на раката на мониторот преку 100 x 100 држачи на Vesa. Секој има вграден два звучници од 5W и вклучува далечински управувач со поддршка за гласовен асистент за Bixby 2.0, Alexa и Google Assistant. Тие се дури и компатибилни со AirPlay 2, што го олеснува фрлањето од уредите на Apple. Звучи многу како ТВ, да?

Ако сакате да го користите како монитор за завршување на работите, тој има уште неколку трикови во ракавот. На пример, можете да поврзете глушец и тастатура преку Bluetooth 4.2 и да се поврзете со Office 365 преку виртуелна машина без потреба од дополнителен компјутерски хардвер. Можете исто така да се поврзете безжично преку DeX, алатката на Samsung што ви овозможува вашиот Galaxy S8 или понов телефон да напојува компјутерско искуство на работна површина на мониторот. Исто така, можете брзо да го пресликате екранот на вашиот телефон Samsung (работи со Android Oreo 8.1 или повисок) со допирање до горниот десен раб на мониторот, каде што се наоѓа неговиот ознака NFC.

M7 Smart Monitor има најбогат избор на опции за поврзување на гаџети. Може да поврзете лаптоп преку USB-C (способен за приказ на DisplayPort, пренос на податоци и напојување до 65W), и ќе имате две HDMI 2.0 порти за резервни (M5 има две порти HDMI 2.0 без USB-C). Dataе најдете и три USB-A 2.0 порти за податоци на M7. Секој од мониторите М5 има по два.

Моделите M5 Smart Monitor ќе излезат за неколку недели, а M7 во моментов треба да излезе на почетокот на декември. Beе можете да ги купите преку Samsung.com или од други трговци низ целата земја.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments