PinePhone ќе биде прв телефон поддржуван 7 години

PinePhone ќе биде прв телефон поддржуван 7 години

Има нов развој за PinePhone, кој беше објавен пред неколку месеци и ќе биде компатибилен со оперативните системи базирани на Linux. Надлежните најавија дека овој паметен телефон ќе биде натоварен со оперативен систем наречен PostmarketOS, додека PostmarketOS вети дека ќе го поддржува во текот на следните 7 години.
Пред неколку месеци изјавивме дека се развива нов паметен телефон за корисници на кои им е здосадено од Android и iOs. Овој паметен телефон PinePhone, работеше со оперативни системи базирани на Linux освен Android, така што корисниците имаа можност да го инсталираат посакуваниот мобилен оперативен систем.PostmarketOS, како што можете да замислите, е мобилен оперативен систем базиран на Linux. Тимот за развивачи го разви овој оперативен систем за да го поддржува многу години. Во дадените изјави беше истакнато дека овој оперативен систем, кој беше објавен пред 3 години, ќе биде поддржан вкупно 10 години. Така, телефоните што работат со овој оперативен систем ќе добијат ажурирања за следните 7 години.
Најголемите проблеми на паметните телефони се несомнено оперативните системи. Бидејќи компаниите за развој не нудат доживотна поддршка на паметните телефони што ги издаваат. Покрај тоа, поддршката за ажурирање трае уште пократко во екосистемот на Андроид во споредба со iOS. PinePhone кој ќе дојде со инсталиран PostmarketOS нема да го има истиот проблем. Бидејќи корисниците ќе добијат официјална поддршка за овој оперативен систем во наредните 7 години. Се разбира, ако е можно да се користи кој било телефон 7 години.

Што нуди PinePhone

PinePhone, кој може да се нарача од јули, не е многу силен паметен телефон. Телефонот, кој користи 4-јадрен процесор Allwinner A64, има 2 GB RAM меморија и 16 GB меморија. Телефонот со камера од 5 MP на задната страна и 2 MP камера на предната страна доаѓа со батерија од 3.000 mAh.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments