Новиот ROG Phone 3 на Asus е 5G гејмерски телефон што започнува во САД.

Почнувајќи од 1.000 УСД.

Најновиот гејмерски телефон на Asus, ROG Phone 3, сега е достапен во САД. ROG Phone 3 има некои од највисоките спецификации за паметен телефон заедно со голем број карактеристики и додатоци наменети за подобрување на искуството за игри со мобилни телефони.

Уредот е опремен со чипсет Qualcomm Snapdragon 865 Plus, 6,59 инчен OLED HDR екран со брзина на освежување од 144Hz, 512 GB UFS 3,1 ROM меморија и поддршка за 5G. Ја има истата батерија од 6.000mAh како и ланскиот модел.
ROG Phone 3 доаѓа во две конфигурации: една со цена од 1.000 американски долари, која доаѓа со 12 GB LPDDR5 RAM меморија и друга со цена од 1.100 долари со 16 GB LPDDR5 RAM меморија. 16 GB RAM меморија сè уште е редок спецификација за телефони, но е достапна во поголема конфигурација на Samsung Galaxy S20 Ultra. Претходникот на ROG Phone 3 дебитираше со почетна цена од 900 американски долари.

За да го направат ова подобро искуство со игри од неговите претходници, Asus вели дека ги прилагоди ултразвучните копчиња на телефонот, наречени AirTriggers. Системот AirTrigger на Asus поставува сензори за движење на работ на телефонот за да имитира копчиња за рамо што обично се наоѓаат на контролорите за игри, како што е прикажано на дијаграмот подолу. Новите AirTriggers додаваат и опција за мапирање на команда во игра, како што е повторно полнење на оружјето, кога ќе го тресете телефонот.

Asus лансира неколку додатоци за игри и за ROG Phone 3, вклучително и играчка за играчи вредна 150 долари и TwinView Dock што додава уште еден дисплеј додека играте на телефонот. Тука е и додатокот за вентилатор за клипови, AeroActive Cooler 3, кој обезбедува поголем проток на воздух до пожешките делови на телефонот, конкретно во областа со процесорот и чипсетот.

Двете конфигурации на Asus ROG Phone 3 се достапни на веб-страницата на Asus.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments