Новото Porsche 911 Turbo S

Porsche 911 Turbo е есенцијата на спортскиот автомобил

Porsche 911 Turbo е есенцијата на спортскиот автомобил со високи перформанси, секојдневна употребливост и традиција од 45 години.

По лансирањето на пазарот на 911 Turbo S, сега се воведува следната генерација 911 Turbo Coupé и Cabriolet, кои се помоќни и побрзи, со индивидуален дух.

Благодарение на нивните мотори од 580 КС, за 40 КС повеќе од претходниците, и двете варијанти влегуваат под магичната бројка од три секунди до 100 км на час со време од 2,8 секунди.

Забрзувањето, моќноста и вртежен момент на новиот 911 Turbo ги надминува сите досегашни 911 Turbo S генерации.

Преносот на моќноста се пренесува до тркалата преку осум степениот PDK менувач, додека максималната брзина останува непроменета на 320 км на час.

Новите спортски автомобили следат по престижните стапки, бидејќи 911 Turbo е синоним за луксуз и перформанси од своето лансирање на пазарот во 1975 година.

Секоја генерација продолжи да живее според тврдењето дека е глобален репер за спортски автомобили со високи перформанси.

911 Turbo комбинира спортски перформанси со секојдневна употребливост, емоционална динамика со сигурност и возбудлива изведба со ефикасност.

Најновата генерација е повеќе од двојно помоќна од оригиналниот Turbo, кој се придвижуваше од три литарски мотор со 6 рамно поставени цилиндри и еден турбо полнач, што нудеше максимални 260 коњски сили.

Иако 911 Turbo еволуираше во големина, брзина и удобност со текот на годините, тој секогаш ги задржа своите основни карактеристики.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments