NVIDIA ќе се фокусира на масовно производство на сериите RTX 30!

NVIDIA драстично ќе го намали снабдувањето со RTX 2060 овој месец и ќе го зголеми производниот капацитет на сериите RTX 30, според информациите од Кина.

Кинеската технолошка страница ITHome објави дека NVIDIA драстично ќе го намали снабдувањето со картички GeForce RTX 2060 на партнерите на AIB и ќе се фокусира на сериите RTX 30 за решавање на недостаток на акции на графички картички GeForce RTX 30 со седиште во Ампер.

Како што знаете, многу е тешко да се најдат графички картички од новата генерација од почетно ниво до високо ниво поради крипто-рударството. NVIDIA GeForce RTX 30 сериите и AMD Radeon RX 6000 сериите се скоро сон поради рударството на крипто валута. Како такво, не можеме да најдеме графичка картичка од нова генерација на пазарот. Се разбира, компаниите презедоа некои чекори против овој недостиг на акции предизвикани од крипто-рудари. Всушност, NVIDIA неодамна повторно ги објави моделите RTX 2060 и GeForce RTX 2060 Super за да ги задоволи барањата на гејмерите до одреден степен.

Сепак, компанијата објави дека развила специјални процесори за крипто рударство со цел да се реши овој проблем предизвикан од рударството за крипто во изминатите месеци. Така, производителот на графички картички има за цел да ослободи од притисокот на побарувачката врз серијата RTX 30 со седиште во Ампер и да им испорача игри картички на гејмерите.

NVIDIA планира да го реши проблемот со стоковите на сериите RTX 30!

По моделите што NVIDIA ги разви специјално за рударство со крипто, се вели дека компанијата ќе направи неколку важни потези кон серијата RTX 30. Според информациите обезбедени од извори од Кина, се наведува дека компанијата значително ќе го намали снабдувањето со модели RTX 2060, како што споменавме на почетокот на вестите.

Наместо тоа, производителот планира да го зголеми производниот капацитет на чиповите GeForce RTX 30, нормализирајќи ја цената и достапноста до втората половина на 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments