Обемното истекување на Huawei Mate 40 Pro не остава многу на фантазијата.

Само неколку дена пред неговото официјално лансирање, изненадувањето на Huawei Mate 40 Pro беше расипано од сеопфатниот извештај на WinFuture.

Според наодите на публикацијата, Mate 40 Pro нема да изгледа ништо како неговиот претходник. Weighе тежи 212 грама, должина од скоро 163 мм и дебелина 9,1 мм.

Однадвор, во пресекот на таблетите сличен на Huawei P40 Pro, наводно, ќе се сместува селфи камера од 13MP со 3Д сензор покрај неа. Вториот, наводно, ќе овозможи поддршка за гестикулации, но исто така треба да му даде на телефонот и паметни телефони за отклучување.

На 6,76-инчниот дисплеј сеуште може да има заострени крила, но екранот со водопади сега спортува физички копчиња од десната страна. Резолуцијата на екранот е 2.772 x 1.344 и содржи сензор за отпечатоци на екранот.

Околу задниот дел се одбележува најголемиот дотерување во дизајнот. Наводниот прстен за низа камери наликува на тркало со кликнување на iPod и во него е сместена примарна камера од 50MP со решетка f / 1,9 и поддршка на OIS. Исто така, се поставени да се одликуваат со сензор за широк агол од 20MP и 12MP. Ласерски автофокус, сензор за температура на бојата и LED блиц исто така се карактеризираат.

Huawei Mate 40 Pro: Кирин 9000 на оквирот.

Конечно, да разговараме за внатрешните работи. Според извештајот, Mate 40 Pro ќе биде напојуван од осум-јадрениот Kirin 9000. Последниот врвен чипсет Kirin на Huawei е познат и по својот дизајн. Чипот располага со четири Arm Cortex-A55 јадра со време од 2,54GHz, три Cortex-A77 јадра исто така со време од 2,54GHz. Конечно, едно јадро на Cortex-A77 е со такт од 3.13GHz.

Варијанти со до 12 GB RAM меморија, наводно, ќе им бидат понудени на корисниците во Кина, додека другите меѓународни пазари ќе мора да се задоволат со модели од 8 GB. Што се однесува до складирањето, 256 GB UFS 3.1 се карактеризираат, но на корисниците ќе им биде потребна NM картичка за складирање на Huawei за да го прошират тоа.

Сето ова навидум се напојува со батерија од 4.400mAh со вклучена поддршка за полнење 65W. Поддршката за NFC, Bluetooth 5.2 и Wi-Fi 6 ја комплетираат поставата на безжичната технологија.

Mate 40 Pro нема да се лансира со услугите на Google, ниту ќе дебитира со Android 11. Наместо тоа, EMUI 11 базиран на Android 10, заедно со мобилните услуги на Huawei, го прават унапредувањето.

Додека извештајот за WinFuture не ги осветлува цените, информаторот за Твитер @ Rodent950 го прави тоа. Mate 40 Pro, наводно, ќе се појави во цена од 1.100 €, што би одговарало на цената на 128GB Mate 30 Pro при лансирање. Европа исто така може да биде ограничена на црни и сребрени колороди.

Huawei Mate 40 RS.

Информаторот исто така очигледно го откри и задниот дизајн на Huawei Mate 40 RS. Како што е забележано во официјалното откритие, телефонот е поставен да содржи октагонална низа задна камера со пет стрелци.

Сензорот од 50MP ќе се одликува уште еднаш со ултра-широк 20MP, 8MP оптички фотоапарат за зумирање со 3х достигнување и камера за зумирање од 8MP со опсег од 10x. Сензор за ToF ќе ја комплетира поставата. Доколку успее да стигне до Европа, Mate 40 RS би можел да има цена од 2.500 евра, додава бакшишот.

Huawei ќе ги лансира своите нови предводници на 22 октомври, така што нема многу време да чекаме за спецификациите, цените и потврдата за достапност.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments