Објавен DJI FPV со преглед во прво лице во кино режим!

Дронот DJI FPV успева да привлече внимание со својата брзина, моќ и контролни карактеристики.

Воведен е нов модел на беспилотни летала од страна на DJI кој може да работи со очила за FPV и да понуди кино-преглед од прво лице. Компанијата сака да го направи искуството со беспилотни летала во прво лице многу поедноставно и подостапно со DJI FPV.

DJI го користи терминот хибрид за новиот модел на дронови. Причината за ова е комбинацијата на кинематските FPV уреди на дронот со извонредните карактеристики на тркачките беспилотни летала. Додека очилата од новата генерација се вклучени во кутијата на производот, уредот за управување со движење со една рака се нуди како опција. Апликацијата DJI Virtual Flight ги учи почетниците да летаат.

DJI FPV има различни режими на летови засновани на вештини. Се наведува дека овие режими апелираат од почетници до мајстори. Се разбира, според режимот, карактеристиките на помошта за лет исто така се разликуваат.

FPV, кој може да понуди сериозна максимална брзина од 140 км на час, сепак успева да се истакне во забрзувањето, иако е побавен од неговите конкуренти во тркачкиот дрон. Дронот, кој забрзува од 0-100 км на час за само 2 секунди, има едно време на лет до 20 минути со едно полнење.

Интегрираната камера со видливо поле од 150 степени може да снима 4K со брзина од 60 слики во секунда. Исто така, можно е бавно движење со 120 слики во секунда за 1080p. Исто така, треба да се напомене дека системот за стабилизација GoPro RockSteady се користи во дронот. Сликите може да се чуваат и со H.265 и H.264.

Очилата за FPV можат да работат на долг дострел за прегледување на слики во реално време и ветуваат стабилна врска со сигнал со мала латентност. Имајте на ум дека опсегот на дронот е 10 километри. Покрај тоа, FPV може да пренесува видеа со брзина од 50 Mbps, а очилата можат да понудат различни опции за гледање. Убава карактеристика е што до осум комплети очила можат да се поврзат со режимот на гледач. Така, им овозможува на другите да го споделат мислењето на пилотот.

Стандардниот пакет DJI FPV носи цена од 1,299 американски долари. Комплетот Fly More, кој вклучува дополнителни 2 батерии и наменска станица за полнење, додава уште 299 УСД на оваа цена. Контролорот за движење е исто така 199 долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments