Претставен iMac со Apple M1 процесор!

Објавен е моделот 2021 iMac со комплетно нов дизајн и процесор Apple М1.

Друг производ претставен на настанот Apple Spring Loaded беше десктоп компјутерот iMac, ажуриран со процесорот Apple M1, како што се очекуваше. Проширување на својата палета на производи базирани на Apple Silicon, Apple исто така прави значителни промени во однос на дизајнот со опции за боја, потенок случај и смалливи рамки за моделот 2021 iMac.

Спецификации за iMac 2021 година

Новиот iMac, кој доаѓа со 24-инчен и 4,5К Retina панел, има тенки рамки и високо заострен страничен профил. Apple вели дека преминот кон чипсет М1, кој има многу компоненти на системот, може значително да ја намали големината на плочката, и затоа случајот е за 50 проценти помал од претходниот модел. Новиот iMac драстично отстапи од конвенционалниот пристап на Apple за избор на прилично неутрални бои за своите компјутери.

Apple исто така ги подобри камерата и микрофонот на iMac. Доаѓајќи со 1080p камерата FaceTime, производот ја подобри обработката на сликата за да ја направи сликата уште подобра. Покрај тоа, вашиот глас ќе се пренесе на другата страна на најдобар начин со два нови микрофони во форма на зрак кои ветуваат подобро звучно искуство. Исто така, звучниците имаа свој удел во подобрувања.

Со чипсетот Apple M1, Apple ветува подобри перформанси. Тој нуди 85 проценти побрз процесор, 50 проценти побрза графика и 3 пати побрза брзина на обработка на машинско учење. IMac доаѓа со редизајниран приклучок за магнетно напојување со соодветен кабел покриен со ткаенина. Адаптерот за напојување исто така вклучува и приклучок за етернет при конвертирање на напојувањето за да имате единствен кабел што се поврзува директно со iMac. Другите карактеристики вклучуваат 4 USB-C порти, од кои две поддржуваат Thunderbolt.

Apple исто така редизајнира додатоци кои се компатибилни со iMac. Новата магична тастатура сега вклучува технологија Touch ID за полесно најавување на работната површина. И Magic Magic и Magic Trackpad се компатибилни со новите модели на iMac.

2021 година iMac цена и датум на објавување

Моделите на iMac од 2021 година ќе бидат објавени до втората недела од мај. 7-јадрен GPU модел започнува од 1.299 американски долари и вклучува 8-јадрен процесор 8 GB меморија, 256 GB SSD, две порти Thunderbolt, Magic Keyboard и Magic Mouse. Моделот со 8 основни графички процесори е 1.499 американски долари. Овој модел вклучува 8 јадрен процесор 8 GB меморија, 256 GB SSD, две порти Thunderbolt, дополнителни USB порти, магична тастатура, магичен глушец, етернет.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments