Најавен Nokia 1.4, пријател на вашиот буџет!

Nokia го најави новиот Nokia 1.4 за потрошувачите кои немаат големи очекувања од паметниот телефон. Паметниот телефон кој доаѓа со Android 10 Go има карактеристики кои не се лоши за неговото ниво.

Финскиот телекомуникациски бренд „Нокиа“ официјално го објави Nokia 1.3, наследникот на Nokia 1.3, кој минатата година беше најавен како буџетски паметен телефон. Nokia 1.4, кој доаѓа со Android Go, полесна верзија на стандарден Android развиен за слабо опремени паметни телефони, нуди доста скромни карактеристики и скромна цена.

Nokia 1.4, со засечен дизајн, има рамки на екранот кои не се лоши за паметен телефон од почетно ниво. Смартфонот, кој има кружен модул на камерата на задната страна и физички скенер за отпечатоци, веднаш под него, има дизајн што може да се нарече добар за тој сегмент.

nokia 1.4 tasarım

Nokia 1.4 нуди HD + резолуција на својот 6,5 инчен екран. Иако батеријата на уредот, која има само 4.000 mAh капацитет, се чини недоволна за паметен телефон од 6,5 инчи, можеме да кажеме дека се соочуваме со паметен телефон што може лесно да го заврши денот, имајќи ја предвид лесната природа на оперативниот систем Android 10 Go.

Nokia 1.4 напојуван од Snapdragon 215, еден од популарните процесори на почетното ниво на Qualcomm; Нуди карактеристики како што се до 3 GB RAM меморија, до 64 GB простор, 8 MP + 2 MP задна камера, 5 MP предна камера. Капацитетот на полнење на уредот без поддршка за 5G е исто така ограничен на 5W.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments