Објавен Snapdragon 888 Plus 5G!

Qualcomm Snapdragon 888 Plus се истакнува со 5G вештачка интелигенција и 5G подобрувања во поврзаноста.

Qualcomm ја најави мобилната платформа Snapdragon 888 Plus 5G за време на настанот Mobile World Congress 2021. Чипсетот е наследник на Snapdragon 888 5G кој беше објавен во декември 2020 година.

Карактеристики на Snapdragon 888 Plus 5G (Споредба со оригиналниот Snapdragon 888)

Qualcomm вели дека чипсетот користи Adreno 660 GPU и Kryo 680 CPU со такт до 3 GHz и е во комбинација со шестата генерација на Qualcomm AI Engine со 32 ВРВ перформанси на AI. Оваа изведба на вештачка интелигенција се смета за 20 процентно подобрување во однос на Snapdragon 888.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments