Oлимписките игри во 2021 ќе се одржат без разлика дали пандемијата ќе заврши или не

Oлимписките игри во 2021 ќе се одржат без разлика дали пандемијата ќе заврши или не

Инернационалниот олимписки комитет решителен во својата одлука да не ги одложи Олимписките Игри повторно. Иако тоа звучи несигурно во моментов откако бројката на заразени од коронавирусот достигна 27 милиони во светот, Комитетот изјави дека тие ќе бидат одржани „со или без Covid“.

Според AFP, подпретседателот на Комитетот, John Coates, изјавил дека Олимписките Игри ќе започнат во 23 Јули во Токио, Јапонија следната година. „Ќе се одржат без разлика на тоа дали има или нема covid-19, игрите ќе започнат на 23 Јули следната година“ изјавил тој.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments