Омилени автомобили на г-дин Бин

Роуан Аткинсон има феноменална колекција на автомобили – и неколку рекорди за најскапата несреќа

Веројатно многу живописно се сеќавате на скицата во која шета низ градот, седи во фотелја на покривот на жолтото мини и ја работи преку комплексен систем на четки и метли.Во реалниот живот, сепак, комичарот Роуан Аткинсон е заинтересиран за сосема различни автомобили. Всушност, многумина го сметаат за најголем познавач на спортски автомобили во Велика Британија. Неговата лична колекција покажува дека огромното мнозинство на такси за „Црниот рептил“ и отишле во гаражата на Роуан.Еве дел од тие

Роуан го поседува и овој прилично солиден тркачки автомобил од 60-тите години.  И да, го претпоставивте - се урна и со него.  Но, барем овој пат тоа се случи за време на натпреварувањето - Шелби Купот на Гудвуд Ревивал во 2014 година.

Роуан имаше уште една Делта во 80-тите години, а во 1989 година го замени со оваа најмоќна верзија со 16 вентили.  Ентузијастички г-дин Бин дури напиша и статија за тоа во магазинот Car: „Не можам да замислам друг автомобил способен да ве пренесе од точката А до точката Б побрзо од овој“, инсистираше тој. 
Лансија Делта ХФ Интеграл, 1989 година


Омилени автомоили на Роуан Аткинсон:
Пословиот срамежлив Аткинсон не сака да привлече внимание со Мекларен или Астон.  Затоа во секојдневниот живот тој користи поскромни, но не и побавни автомобили.  Таков е неговиот 500E - еден вид обичен седан, под хаубата на кој, сепак, има пет-литарски V8.  Со тоа, овој W124 прави 0 до 100 км на час за само пет и пол секунди.  Аткинсон го продаде својот мерцедес во 1994 година, но толку многу му се допадна што потоа го бараше и во 2017 година го купи назад. 
Мерцедес 500Е, 1993 година

Автомобилот Аткинсон вози на социјални настани.  Но, не е случајно што оваа машина го носи името на легендарната права линија од 24 часа на Ле Ман, каде што Бентли доминира во 1928, 1929 и 1930 година. Еден од победниците во тоа време беше Сер Хенри Биркин, во чија чест беше создаден оваа ограничена серија.  И самиот Аткинсон му оддаде почит на починатиот Сер Хенри со неговиот филм Full Throttle во 1995 година. 
Бентли Мулсан Биркин-издание, 2014 година

Повеќето сопственици на вакви автомобили ги користат за прошетки до казиното во Монте Карло.  Роуан Аткинсон, сепак, бил заинтересиран за други работи и наредил да ја опреми својата верзија со експериментален девет-литарски V16 мотор.
Ролс-Ројс Фантом Дрохед, 2011 година

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments