Oracle сака да го купи бизнисот на TikTok

Дискусиите се поврзани со можноста Oracle да се здобијат со дел од бизнисот на TikTok

Останува уште помалку од еден месец до истекот на ултиматумот што Доналд Трамп го стави на популарната апликација.

Веќе ве информиравме дека Соединетите држави ќе ги забранат TikTok и WeChat доколку не ги купат американски компании до 15 септември. За кратко време, неколку компании покажаа интерес да остварат таков договор.

Сега им се придружува уште едно популарно име во технолошката индустрија и тоа е Oracle.

Намерата на Oracle да се здобијат со контрола врз TikTok не е изненадувачка, бидејќи основачот на компанијата, Лери Елисон, е една од ретките познати личности што го поддржува Доналд Трамп.

Важно е да се спомене дека извршниот директор, Сафра Кацц, исто така работел во тимот на американскиот претседател.

Се чини дека темата на договорот ќе продолжи да биде релевантна во наредните недели.

TikTok е апликација која регистрира повеќе од 2,3 милијарди инсталации за водечки платформи и ја користат над 100 милиони луѓе во Соединетите држави.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments