Основачот на Oracle донираше 250.000 УСД на Graham PAC во последните денови од договорот со TikTok.

„Ако TikTok е зачуван, можете да ми се заблагодарите“, рече Graham во август.

Извршниот директор на Oracle, Larry Ellison донираше 250.000 УСД на super PAC за поддршка на кампањата за реизбор на сенаторот Lindsey Graham (R-SC), бидејќи неговата компанија се затвори на посакуваната позиција како американски партнер за технологија на TikTok.

Документите на Fec покажуваат дека Ellison донирал 250.000 американски долари за PAC на Силите за безбедност е на 14 септември. Security is Strength PAC купи реклами исклучиво за поддршка на политичките амбиции на Graham, вклучително и неговата претседателска кампања во 2015 година и неговата моментална кандидатура за реизбор за американскиот Сенат.

Тоа е невообичаено голема донација за Ellison, кој во јануари донираше и 5.200 УСД на Мнозинството фонд на Graham. Времето за поголема донација е исто така извонреден, доаѓа само неколку часа откако Oracle официјално објави дека е избран за технолошки партнер на TikTok за своите операции во САД, победувајќи го Microsoft во процес на наддавање од висок профил за да ја зачува популарната апликација за видео.

Аранжманот на Oracle со TikTok беше поздравен од секретарот за финансии Steve Mnuchin, но наиде на критики од кинеските соколи во обете партии, кои сметаа дека не успеваат да ги решат долгогодишните проблеми околу врските меѓу матичната компанија на TikTok, ByteDance и кинеската влада. Во исто време, аранжманот беше потенцијален износ на ветер за Oracle, кој требаше да добие значителен договор од опфатената апликација.

Сенаторот Graham, наводно, бил клучен во договорот, иако е нејасно дали имал некакво влијание врз конкретните вклучени компании. Во интервју за Vanity Fair во август, Graham рече дека тој лично го повикал Trump да му предложи да најде американска компанија за купување на платформата со цел да ги отстрани загриженоста на администрацијата во врска со односот на апликацијата со Кина. „Нека го купи Microsoft или некој, ставете го во американски раце и дозволете платформата да преживее и да напредува затоа што многу луѓе уживаат во тоа“, рече сенаторот Graham пред Trump во текот на летото.

„Ако TikTok е зачуван, можете да ми се заблагодарите“, рече тој.

Graham продолжи да навива за зделката како што се одвиваше. На денот на објавувањето на договорот, сенаторот објави на Twitter: „Одлична одлука на претседателот Trump да одобри продажба на TikTok на Oracle и Walmart. Одлично за американските потрошувачи кои се заштитени од Кинеската комунистичка партија “. Тој продолжи: „Браво, господине претседател“.

Договорот заглави во деновите по донацијата, не успеа да се затвори пред крајниот рок што го наметна претседателот. Кога пристигна тој рок, Министерството за трговија се обиде да ги блокира трансакциите кон матичната компанија на TikTok, за потоа да биде запрен со претходна забрана како дел од тековниот федерален случај против наредбата.

Греам моментално е заклучен во тесна трка за реизбор во американскиот Сенат за Јужна Каролина против противникот на демократите Jaime Harrison. Во четвртокот, Политико објави дека сенаторот со три мандата има тесно водство против Harrison меѓу најверојатно гласачите, од 46 до 40 проценти. Сепак, Harrison собра 57 милиони УСД во третиот квартал од оваа година, замајувајќи ги Graham 28 милиони УСД.

„Според законот, ние немаме никаква поврзаност со нив“, T.W. Arrighi, портпарол на кампањата Graham, изјави за The Verge Saturday. „Тие се целосно одделна и независна операција“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments