Откриен е патентот на Huawei за новиот телефон Mate X2 кој може да се преклопи!

Објавен е патент за Mate X2, кој ќе биде следната генерација смартфон што може да се преклопи од кинескиот технолошки гигант Huawei. Според патентот, компанијата има за цел да ја елиминира ознаката за преклопување на екранот на својот нов телефон.

Со Huawei Mate X, кој го претстави како конкурент на Galaxy Fold, Huawei покажа дека ќе биде сериозен конкурент на Samsung во областа на смартфони што може да се преклопат, и молчеше против следните Galaxy Z Flip и Galaxy Z Fold 2. Неодамна, зголемените протекувања и гласини покажуваат дека Huawei Mate X2 може да биде поблизу отколку што мислевме.

Ново патентно досие неодамна откри дека Huawei навистина ја продолжува својата работа на уреди што можат да се преклопат. Технологијата опишана во патентот покажува дека Mate X2 може да го елиминира еден од најчестите проблеми со уредите што можат да се преклопат.

huawei patent

Екраните што можат да се превиткуваат, кои имаат структура слична на пластика, се деформираат додека се преклопуваат и се отвораат, а ознаката за преклопување што го вознемирува корисникот се формира во средината на екранот. Huawei наведува дека со новиот дизајн на шарка што го разви, тоа ќе спречи деформација на екраните и ќе спречи обележувања на преклопување.

Тешко е да се предвиди колку Huawei ќе го реализира ветувањето, но протечените информации нудат извонредни карактеристики за Mate X2. Соодветно на тоа, секундарниот екран на Mate X2, кој ќе доаѓа со главен екран од 8,01 инчи 2480×2200 пиксели, ќе понуди големина од 6,45 инчи и резолуција од 2700х1160 пиксели. Според гласините, најголемото разочарување од Mate X2 ќе биде неговата батерија од 4.400mAh.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments