Ова е просторен реален приказ на Sony, а може да го купите за 5000 УСД во ноември.

Најновиот, најголемиот убод во холографските дисплеи?

Пред два дена, добив огромен хеви метал клин од Sony. Најголемата страна содржеше камера и 15,6-инчен 4K екран.

Го вклучив во моќен гејмерски компјутер и го активирав првото демо. Мал, сложено детален Volkswagen Atlas се материјализираше пред моето лице – и кога притиснав копче, тој лебдеше точно од екранот. Неколку минути подоцна, гледав аниме девојче со висина од 4 инчи како танцува со срцето внатре во контракцијата на Sony, потчукнувајќи ги нејзините нозе на подот од шестоаголните огледала. Тоа е магијата на стереоскопскиот 3Д.

Клинот е новиот дисплеј за просторна реалност на Sony, и тоа не е далеку нова идеја – тоа е само најновиот обид на индустријата да изгради таканаречен „холографски дисплеј“ за креаторите на содржини во светот кои би сакале да ги видат своите дигитални објекти и дизајни се појавуваат во нивниот физички простор. Ниту, пак, е најмалку скап со 5000 долари – 15,6 инчи, 4K Glass Glass чини 3000 долари и им овозможува на повеќе луѓе да ги видат тие слики истовремено.

Но, Sony вели дека комбинацијата на брза камера за следење лице и очи, алгоритми во реално време и екстремно фини, прецизно прилагодени леќи, овозможуваат појасна слика од кој било претходен дисплеј. И, иако немам конкурент да се обидувам рамо до рамо, и всушност не можам да ви покажам примери на екранот на вашиот 2Д компјутер, демо-снимките на Sony беа претежно импресивни.

Морам да признаам, илузијата лесно се разбива. Вие барате виртуелна диорама од приближно 13 „со 6“ со 5 “според моите проценки, и сите виртуелни објекти подлабоки или повисоки од тоа едноставно ќе бидат отсечени од рабовите на екранот. Ако се потпреме премногу блиску или премногу далеку од која било страна, камерата на Sony не може да ве следи, а 3Д-ефектот може да се повлече и исчезне. Сликата исто така се заниша кога сопругата се обиде да сфати поглед покрај мене. Sony вели дека е дизајниран за еден гледач истовремено.

Но, тие ограничувања не ме спречија да сметам на секоја калдрма во прекрасна бистро сцена, eringирнав во ресторанот со своите мали дрвени столици и маси – секоја со свои закривени метални потпирачи за раце и индивидуални летви – им се восхитував на деталите како корпите со растенија што висат од ламба и жици од обоени светла што се протегаат по улицата и скоро се потпираат доволно за да се видат низ сводот од десната страна.

Подоцна, морав да погледнам во Ghostbusters Ecto-1 во сета своја слава, со целосен ентериер, волан со двоен раб, огромни светлечки хромирани рачки и трим кои рефлектираат извор на светлина во реално време и 31 целосно функционален светло неговите вртечки трепкачи и задните светла на ракетите. Тоа демо (и дисплејот) е исто така компатибилно со Leap Motion за 3Д-гест контрола, иако го најдов тоа малку осетливо.

Лично, веќе мислам дека можете да добиете многу подобро чувство за виртуелни објекти со добра VR слушалка отколку со ваков екран, но Sony тврди дека целната публика сакала стационарен монитор кој може да живее на врвот на нивната работна маса.

Повеќето демо-верзии се изградени во Unity, иако Sony вели дека има SDK и за Unity и за Unreal и сугерира дека треба да биде лесно да се пренесува VR содржина од која било платформа. Компанијата вели дека 500-нитскиот дисплеј 4K поддржува 100 проценти од опсегот на бои Adobe RGB, и додека Sony препорачува барем Intel Core i7-9700K и Nvidia GeForce RTX 2070 Super или подобро да се вози дисплејот, тој сепак доаѓа со својот сопствен вграден систем за звучници 2.1, кој станува прилично гласен (и има наменски копчиња за јачина на звук на горниот раб).

Сони вели дека веќе го има на располагање новиот дисплеј со инженери во компании, вклучително и Volkswagen, филмаџии како што е сопственото студио Ghostbusters Ghost Corps и „една од најголемите архитектонски фирми во светот“. Но, компанијата не сака да го ограничи потенцијалното усвојување на партнерите – таа ќе отвори директна продажба за секој што можеби ќе го посака на својата веб-страница во ноември.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments