Оваа екстремно лизгава VR може да биде вашата следна домашна спортска сала.

Virtuix Omni One треба да се испорача следната година.

Стартување за виртуелна реалност Virtuix гради VR неблагодарна работа за вашиот дом. Omni One е елаборат контролер за целото тело што ви овозможува физички да трчате, да скокате и да се спуштите на место. Следејќи го претходниот уред насочен кон деловно работење и аркада, требаше да се испорача во средината на 2021 година за 1.995 американски долари, а Виртуикс го најавува производот со инвестициска кампања за финансирање толпа.

Virtuix Omni, финансиран од народот, започна да се развива во 2013 година. Тоа не е традиционална лента за трчање – тоа е платформа со ниско триење што се користи со специјални емисии за ниско триење или навлаки за чевли и запреж. (Можеби се сеќавате на целокупниот концепт на неблагодарна работа VR од Ready Player One на Стивен Спилберг.) Како што покажува прототипот на видеото од Омни Еден, уредот во основа ве држи на место додека нозете ви се лизгаат преку платформата, и тоа движење се преведува во VR средина. Пробавме претходни повторувања на Омни и тоа е непријатно, но фасцинантно искуство.
Omni One е покомпактен од неговите претходници, прицврстувајќи ги корисниците на една вертикална шипка наместо прстен околу целата лента за трчање. Можете исто така да го преклопите и да го оставите настрана. Playе игра игри од наменска продавница што треба да започне со 30 наслови. Virtuix нема целосен список, но планира да прикажува игри од трети страни заедно со искуствата што ги развива, со втората категорија, вклучувајќи игри слични на Fortnite и Call of Duty.

Малопродажната Omni One ќе биде автономен систем со самостојни слушалки – се тестира со Pico Neo 2, но Virtuix ќе одлучи кои слушалки ќе ги користат за малопродажба во наредните месеци. Комплет за програмери од 995 долари ќе понуди само дел од неблагодарна работа. За корисниците кои сакаат целосен пакет, Виртуикс отвора кампања за финансирање на Регулатива А, што им овозможува на компаниите да продаваат акции преку процес во стилот на групно финансирање. Фановите на концептот мора да вложат минимум 1.000 УСД, а за возврат, тие ќе добијат попуст од 20% на потрошувачот Омни Оне, или 40% попуст доколку инвестираат во првата недела.

Virtuix не ги опишува овие инвестиции како „претходни нарачки“. Кампањите за финансирање на прекуоружено финансирање на ВР можат да бидат предлог со висок ризик, бидејќи пазарите и технологијата можат брзо да се променат бидејќи компаниите градат производ. Virtuix ги исполни своите ветувања далеку подобро од некои VR стартапи, но целта на Omni сепак се развиваше со текот на времето. Замислен е како систем за домашна игра што ќе се испорачува низ целиот свет, но Виртуикс беше принуден да откаже некои нарачки откако уредот стана поголем и посложен. Virtuix подоцна престана да му нуди на потрошувачот неблагодарна работа да се фокусира на VR аркадите. Сега, VR базиран на локации е уништен од пандемијата на коронавируси, иако Virtuix вели дека продолжува со инсталациите за деловни клиенти.

Датумот на објавување на Omni One беше поместен за време на наплив на ентузијазам управуван од пандемија за врвна технологија за фитнес дома. Virtuix ја опишува лентата за трчање како нешто како велосипед „Пелотон“ за гејмерите и го продава во сличен опсег на цени – иако фитнесот не е примарен фокус, дефинитивно ќе се движите многу во оваа работа. Ако Omni One најде лажат (што е, очигледно, далеку од сигурно), Virtuix ќе го заобиколи целиот круг со тоа што конечно ќе се случат неблагодарни мрежи дома.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments