Пакистан го забранува TikTok за „неморални“ и „непристојни“ видеа.

TikTok беше инсталиран 43 милиони пати во Пакистан, откри фирма за аналитика.

Телеком регулаторот на Пакистан го забрани TikTok, тврдејќи дека апликацијата не успеала да отстрани „неморална“ и „непристојна“ содржина. Забраната уследи нешто повеќе од еден месец откако регулаторот, Пакистанскиот орган за телекомуникации, забрани апликации за дружење, вклучувајќи ги и Тиндер и Гриндр, од истата причина.

TikTok беше инсталиран 43 милиони пати во Пакистан, според аналитичката компанија Sensor Tower. Тоа го направи 12-тиот најголем пазар на апликацијата според инсталациите. Фирмата проценува дека TikTok е инсталиран 2,2 милијарди пати вкупно низ App Store на Apple и Play Store на Google.


Забраната доаѓа само неколку месеци откако TikTok беше отстранет во Индија поради загриженост околу кинеската сопственост на апликацијата. Соединетите држави сè уште се движат да го забранат ТикТок поради истите проблеми. Самата забрана во моментов е во мирување поради судска наредба, но другите ограничувања треба да стапат на сила во средината на ноември.

ТикТок остана културен феномен дури и кога се наоѓа под огромен притисок од регулаторите низ целиот свет. Но, тековните забрани – особено заостанатата забрана во САД – претставуваат вистински закани за растот на апликацијата, бидејќи тие можат на неодредено време да ги прекинат новите инсталации на големите пазари како САД и Индија.

Регулаторите во Пакистан изјавија дека му дадоа на ТикТок „значително време“ да одговорат на нивните проблеми, но компанијата „не успеа целосно да се придржува“. Неодамнешниот извештај за транспарентност покажува дека владините власти во Пакистан побараа од „ТикТок“ да ограничи 40 сметки во текот на првата половина на 2020 година, но компанијата ограничи само две од нив.

TikTok рече дека има „стабилна заштита“ и се надева дека ќе се врати во Пакистан. „ТикТок е инклузивна платформа изградена врз основа на креативниот израз и се надеваме дека ќе донесеме заклучок што ќе ни помогне да и’ служиме на енергичната и креативна онлајн заедница во земјата “, рече портпаролот на TikTok во изјавата испратена до„ The Verge “.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments