„Паметната количка“

цртичка

Промо слика на новата Dash Cart, која доаѓа во новата продавница за намирници Амазон во Калифорнија подоцна оваа година.„Паметната количка“ автоматски ги скенира вашите работи за да можете да го прескокнете исходот.Амазон само ја измисли малата количка за коли.Компанијата во вторникот ја претстави Amazon Dash Cart, која е нанесена со сензори за тежина и камери кои му овозможуваат да ги скенира вашите артикли додека ги ставате во количката за да можете да ја прескокнете линијата за исход.Концептот е сличен на компактната верзија на Amazon GO цела продавница што не дозволува искуство со исходот со користење на стотици камери на таванот за да им овозможи на клиентите да соберат што и да сакаат. „Нашата примарна мотивација за градење на ова беше да можеме да заштедиме време на клиентите“, рече Дилип Кумар, потпретседател на физичката малопродажба и технологија на Амазон. „Алтернативните решенија стојат во експресните патеки за исходот или негодуваат низ станиците за самостојно плаќање“.Dash Carts ќе дебитира во самопослуга во Калиформија кога локацијата ќе се отвори.Компанијата минатиот ноември ги откри плановите за продавницата на Вудленд Хилс како прва локација за нов ланец на супермаркети што ќе биде одвоен од својот синџир Whole Foods. Продавницата ќе вклучува и конвенционални ленти за исход, исто така.

Новата количка, за која Кумар вели дека е изградена доволно цврста за да ги спречи оние вознемирувачки несигурни и вонбилансни тркала, е дел од континуираната работа на Амазон да го стави својот технички потпис на американскиот пазар на намирници 1,2 трилиони американски долари. Таа ги претстави Amazon Go во 2016година поголем формат на продавници што вклучува свежи производи, во февруари.Има многу шпекулации дека Amazon ќе додаде сличен хардвер во Whole Foods, кој го купи во 2017 година, но тоа допрва треба да се случи.Без да навлегуваме во спецификациите,Кумар рече дека намерата е да се развиваат нови концепти кои им штедат време на клиентите и можат лесно да се вклопат во нивните навики, без принудување на нив да научат нови, што се и двете одлики на Amazon Go.Dash Cart е веројатно еден начин Амазон ќе се обиде да ги привлече клиентите во својот нов ланец на супермаркети и далеку од нивниот редовен намирник. Тоа би можело да работи, особено ако паметната количка е во состојба да го намали времето од посетите на намирници. Друг напор што Амазон го направи за да го зголеми сообраќајот во „Фул фудс“ им нуди попусти на членовите на премиерот Амазон; таа опасност сè уште не е објавена за Вудленд Хилс, но може да дојде.Покрај Вудленд Хилс, Амазон потврди уште пет локации за својот нов ланец на намирници: Ирвин и Северен Холивуд, во Калифорнија и Шумбург, Напревил и Оклавен во Илиноис.

Сè уште нема збор за тоа каде ќе биде достапна Dash Cart, надвор од локацијата на Вудленд Хилс, а Амазон одби да каже дали количката ќе се продава на други трговци на мало.„Како и со сè што правиме, ќе го лансираме, ќе добиеме повратни информации од клиентите и потоа ќе одиме од таму“, рече Кумар.  

близок-количка-w-екран
Погледнете во предниот дел на Dash Cart со вграден екран за да ги активирате нарачките и проверете ја вашата листа за купување

Во кошничката се гледа како тимот на Amazon открива како да гради автоматизација во поголеми и поголеми формати на продавници. Започна со Amazon Go, кој прв пат се отвори за јавноста во 2018 година како продавница за погодност од 1.800 квадратни метри со ограничен избор на препакувани производи, грицки и пијалоци.Количката е наменета за мали и средни продавници, така што е доволно големо да се вклопат работи за две количини за купување.

Како и со продавницата Amazon Go, ќе мора да се најавите во нивните коли користејќи QR код во апликацијата Amazon. Потоа автоматски се наплаќате на картичката што ја имате на датотеката со Амазон кога излезете низ назначената лента за Dash Cart, а потоа ќе добиете електрична потврда. Исто како и Amazon Go, добро е да ги ставите работите во количката, потоа да ги ставите назад на полицата без да се наплаќаат.„Додека технологијата е комплицирана, и таа е комплексна и многу се одвива“, рече Кумар, „ние се обидуваме да задржиме многу од тоа зад сцената, така што од гледна точка на клиентот, слично на тоа како сме направиле во некои од претходните иновации што ги донесовме во продавниците за физички производи, оваа технологија зазема задно седиште, клиентите можат да бидат потопени во трговско искуство и кога ќе завршите, можете да прошетате низ лентата Dash Dash. ”

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments