Panasonic прави вакуум гаџет за да ги спаси безжичните слушалки од шините од возот.

Скоро илјада слушалки за уши беа исфрлени за три месеци во Токио.

Панасоник работи со една од најголемите јапонски железнички компании за решавање на новиот проблем што се појави во последниве години: пораст на луѓето што ги испуштаат безжичните уши на шините на возовите.

ЈР Исток, дел од поранешната јапонска приватна железничка група која ги опфаќа регионите Токио и Тохоку во земјата, вели дека имало 950 инциденти со паднати уши на 78 железнички станици во Токио во кварталот јули-септември, пренесува ijiиџи Прес. Бројката очигледно отпаѓа на една четвртина од сите паднати артикли.

Според JR East, вработените во станицата вообичаено користат алатка „магична рака“ во стилот на грабање за да соберат поголеми предмети што паѓаат на колосек, како капи или паметни телефони. Но, чакалот помеѓу шините ги отежнува да се извлечат помалите предмети – како, да речеме, левиот AirPod Pro – што значи дека персоналот понекогаш мора да почека до последниот воз.

За борба против ова прашање, на Panasonic му беше дадена можност да соработува со JR East на уред во стилот на правосмукалка, за кој се вели дека е многу посоодветен за подигање на залутани слушалки за уши. Можете да го видите на горната слика.

Уредот се тестира на станицата Икебукуро, главен центар во северен Токио, а раните резултати покажуваат дека работи многу побрзо од традиционалниот грабач.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments