Париз е празен како никогаш досега

Париз е празен како никогаш досега

Бидејќи ефектите на коронавирусот продолжуваат да се шират низ целиот свет, видовме некои од нашите омилени дестинации во едно сосема ново светло

Италија потполно без туристи затворен плоштад „Тајмс Сквер“ во Newујорк, плус празни улици и напуштени обележја скоро во секој град низ целиот свет.И сега се свртуваме кон Париз.

Напуштено со единствени звуци нередот на ескалаторите  и пеењето птици.Париз денес е празен како никогаш претходно.Кој ќе го посети сега, не мора да чека во бескрајни редици пред главните атракции.Главниот град на Франција е еден од најпосетуваните градови во светот.

Но поради кризата со коронавирусот, жителите на Париз го имаат својот град и знаменитостите речиси само за себе.Пошироката околина во Париз минатата година забележа 50 милиони гости. Тоа значи милијарди евра заработка.Годинава Париз нема да ги достигне овие бројки.

Хотелите се затворени до септември,само Мона Лиза и музејот Лувр се најблиску до нормалната посетеност пред влезот на катакомбите или на Ајфеловата кула чекаат само неколку луѓе во истовреме.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments