Партнерската фабриката на Mazda и Toyota во САД чини 830 милиони долари

Партнерската  фабриката на Mazda и Toyota во САД чини 830 милиони долари

Mazda Motor Corporation и Toyota Motor Corporation градат заедно фабрика во сојузната американска држава Алабама фабрика чини 830 милиони долари повеќе однсоно нешто над 2,3 милијарди долари.

Фабрика со работа стартува следната година а во неа, 4.000 работници ќе работат на производство на кросоверите од моделите на Mazda и Toyota и ќе има капацитет да собере најмногу 300 000 возила годишно.

Инвестицијата ја потврдува заложбата на Мазда и Тојота да произведуваат производи со највисок квалитет во објектот а оваа е  најнова инвестиција од страна на овие два партнери.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments