Пазарот за лаптопи со AMD процесори расте неверојатно

AMD забележа голем раст на пазарот

AMD продолжува да има солидно присуство во технолошката индустрија и да ги искористи најголемите предизвици на Intel.

Компанијата очекува да има значителна предност пред својот конкурент барем до крајот на следната година.

Силната позиција на AMD во компјутерите не е исклучок, бидејќи сега разбравме дека тие стануваат се повеќе влијателен фактор во сегментот на лаптопите. Според официјалните податоци на компанијата, рекордни резултати се постигнати во последниот квартал.

Благодарение на силните перформанси, AMD сега има 19,9% удел во сегментот на лаптоп со база x86. Податоците беа генерирани од студија на Mercury Research.

Водечки начин за добри резултати на компанијата се AMD Ryzen 4000 процесори, кои ги надминуваат конкурентните чипови на Intel во однос на брзината, цената и ниската потрошувачка на енергија.

Аналитичарите тврдат дека вкупниот удел на AMD на пазарот x86 достигнува 18,3%, што е најдобриот учинок од почетокот на 2012 година. Сè уште немаме конкурентни резултати на Интел, но факт е дека компанијата е сериозно зад нејзиниот конкурент.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments