PlayStation Store, наводно, добива ажурирање подоцна овој месец.

И тоа отстранува еден тон работи.

Ако претпочитате да купувате постари игри на PlayStation преку Интернет или на мобилен, можеби нема да можете да го правите тоа многу подолго. Sony ги извести развивачите дека планира да го обнови својот дигитален излог за тие верзии подоцна овој месец, отстранувајќи ги опциите на корисниците за купување игри и DLC издадени првично на PS3, PSP и Vita од мобилен уред или компјутер, пренесува Planète Vita.

Од 19-ти октомври, веб-продавницата на PlayStation ќе ја отстрани таа опција, според Planète Vita, а ажурирањето на мобилната апликација ќе биде достапно на 28-ми октомври. На корисниците сепак ќе им биде дозволено да купуваат нови наслови на наследството на PlayStation, но ќе мора да ги купат директно од PS3, PSP, Vita или PS4 игри конзоли. Сепак, важно е да се напомене дека ова важи само за нови набавки и сите претходни набавки за наследни наслови на PlayStation и содржина за преземање ќе останат достапни преку вашата сметка на PlayStation.

Сони, наводно, исто така, ќе ја отстрани можноста за преземање апликации, теми и аватари за PS4 и на веб и на мобилен, но сепак може да се преземат на конзолата. Функцијата список на желби на PlayStation Store исто така се прекинува, така што сите ставки на списокот со желби што ги имате таму ќе бидат отстранети од вашата сметка.

Sony не одговори веднаш на барањето за коментар.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments