Почнува периодот за надградба на складирањето кај PlayStation 5!

Sony се подготвува да дозволи надградби за внатрешна меморија за PlayStation 5 ова лето.
Ако се сеќавате, архитектот на хардверот на PlayStation, Марк Церни, изјави дека PS5 првично нема да има надворешна поддршка за SSD. Церни рече: „Почекајте информации од нас пред да купите M.2 SSD дискови за PS5!“. Со ова предупредување, беше најавено дека надворешната опција за складирање SSD на конзолата, исто така, ќе биде додадена на конзолата со ажурирање што ќе биде објавено подоцна. Додека корисниците чекаа да се преземе конкретен чекор од предниот дел на Sony, денес беше објавен важен извештај за оваа тема. Според објавениот извештај, надградбите за складирање на PlayStation 5 ќе бидат достапни од ова лето.

Иако PlayStation 5 доаѓа со 825 GB простор за складирање, корисниците можат да користат само 667 GB од овој простор. Имајќи предвид дека игрите од новата генерација достигнаа големина на датотека поголема од 100 GB, корисниците не можат истовремено да складираат многу игри на нивниот PS5 и затоа им треба дополнителен простор за складирање.

Додека корисниците на PS5 бараат начин да го објават официјалното соопштение од компанијата, важен извештај неодамна објави Блумберг. Во објавениот извештај, се наведува дека Сони ќе овозможи надградби за внатрешна меморија за PS5 ова лето. Така, од летово корисниците ќе можат да го зголемат просторот за складирање со SSD-компатибилни PS5.

Засега не е објавен јасен датум за оваа поддршка. Сепак, производителот на конзолата се очекува да сподели повеќе детали со корисниците во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments