Погледнете ги iPhone 12 и 12 Pro во најновото видео на iFixit.

Уредите одвнатре изгледаат многу слични едни на други.

Во своето последно видео, iFixit ги расклопи iPhone 12 и iPhone 12 Pro и откри дека уредите одвнатре изгледаат прилично слични едни на други. Дисплеите се заменливи, пронајде iFixit, а исто така и батериите од 10,78 Wh.

Кога го тргнаа штитот на камерата на iPhone 12, iFixit пронајде пластичен дистанцер каде што iPhone 12 Pro има своја телефото леќа и LiDAR сензор. Двата уреди имаат 12 MP широк и ултра-широк фотоапарат.

iFixit исто така испита и рентген (благодарение на Криејтив Електрон) од внатрешноста на телефоните, што ја покажува низата за безжично полнење MagSafe. Х-зракот на iPhone 12 Pro се чини дека има црна граница, но тоа е рамка од не’рѓосувачки челик (iPhone 12 има алуминиумска рамка).

Што се однесува до резултатот за поправка, iFixit му даде на iPhone 12s 6 од 10; уредите имаат многу завртки за да водат сметка кога тропате (што белешките на iFixit се подобро од лепилото), а подобрената хидроизолација може да направи некои поправки да бидат потешки, но ќе ја намали веројатноста за потреба да се поправи оштетувањето на водата. Најголемиот минус е стаклото на предниот и задниот дел на двата уреди, рече iFixit, што ги зголемува шансите телефоните да бидат оштетени доколку паднат.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments