„Поларис“ и „Нула мотоцикли“ се здружуваат за производство на електрични теренски возила и моторни санки

10-годишно ексклузивно партнерство за производство на електрични спортски возила.

Електричната спортска облека со седиште во Минесота, Поларис, се здружува со Zero Motorcycles за да развијат електрични возила, вклучително и ATV и моторни санки. Двете компании потпишаа „ексклузивен, 10-годишен договор“, кој Поларис рече дека ќе помогне да се започне напор да се има електрична верзија на секое возило што компанијата го нуди до 2025 година.

Поларис произведува различни теренски возила, вклучително и популарната постава на RZR, како и раскошни три тркала како „Слангшот“. Тој исто така е сопственик на индиски моторцикл, кој го купи во 2011 година. Калифорниската Зеро, основана во 2006 година, во моментов има девет електрични мотоцикли во својата постава на производи, вклучувајќи го и неодамна објавениот SR / S. Двете компании се надеваат дека ќе го искористат она што сметаат дека е занемарен пазар за електрификација, почнувајќи од теренски возила и моторни санки.

Извршниот директор на „Поларис“, Скот Вајн, рече дека целта е да се развијат возила кои не само што се привлечни по своја заслуга, туку всушност се супериорни во однос на нивните колеги од моторот со согорување. „Визијата што ја имам е дека секој клиент што сака да купи електричен погонски агрегат во спортски спортови може да го купи од нас“, изјави Вин за „Верж“, „иако ќе ни треба малку време за да стигнеме таму“.

Поларис има одредена експертиза во електрификацијата. Во 2011 година, компанијата се здоби со Глобал електрични моторни коли (ГЕМ), што прави возила со мала брзина, како колички и шатлови. Од тогаш, Вин рече дека Поларис направил и продал електрични возила во вредност од „над милијарда долари“.

Но, во партнерство со Zero, Polaris се надева дека ќе додаде нови електрични возила во својата основна линија производи за теренски и моќни спортски возила. „Со Зеро како партнер во текот на следната деценија, се чувствуваме како да можеме да го земеме целото свое портфолио и исто така да понудиме електрична алтернатива на погонот, која, во повеќето случаи, е подобро решение за нашите клиенти отколку моторот со внатрешно согорување што го зголемува“.

Нулта повремено беше опишувана како „Тесла на мотоцикли“ и со години се етаблираше како врвен производител на електрични мотоцикли. Додека беа објавени навидум десетици електрични мотоцикли со изглед на див изглед во последните неколку години, многу малку од нив се всушност достапни за купување, и во основа никој од нив не доаѓа од компанија со репутација како Zero’s.

Вин рече дека инженерската експертиза, особено кога станува збор за пристапот на облеката на мотоцикли кон батериите, е главната работа што го привлече кон „Нула“. „Нивната густина на батеријата е подобра од која било автомобилска компанија“, рече тој.
Со тоа, теренските возила со погон на батерии не се загарантирани бестселери. Многу од клиентите на Поларис сигурно се амбивалентни, ако не и целосно непријателски расположени, кон идејата за електричен АТВ, на пример. Вин признава дека ќе биде предизвик да се претворат некои од неговите клиенти во погон на батерии.

„Мислам дека ќе биде многу важно за многу луѓе“, рече Вајн. „Исто така, мислам дека има многу мои сегашни клиенти кои не даваат глупости.“

Поларис не е сам, истражува начини за продажба на повеќе електрични електрични спортски возила. Компанијата за електрични камиони Никола Моторс издаде концептни верзии на електрично пловење и електричен теренец наречен NZT. Тесла исто така се задева со електричен АТВ наречен Cyberquad. И „Фолксваген“ откри планови за правење кабриолет со електрична дина, „ID Buggy“, кој се базира на старите комплети на Манекс „Мајерс“ од 60-тите години на минатиот век.

Поларис е јавно претпријатие, додека Нула сè уште е во приватна сопственост. Деновиве се појавија осип на компании за електрични возила кои излегоа во јавноста, користејќи компании за набавка на специјални намени или SPAC, за да пристапат до повеќе капитал, додека се избегнува јавна контрола. Кон нултата е пристапено да се оди по слична рута, но досега се намали, рече Вин.

Во меѓувреме, Вин рече дека иако аквизиција на Поларис не е на маса сега, тоа би можело да биде во иднина. „Не би исклучил ништо“, рече тој. „Мислам дека имаат аспирации да излезат во јавноста во одреден момент и, знаете, мислиме дека ја подобруваме нивната вредност, па затоа е добро за нив во тој поглед“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments