Порше ги тестира клипните печатени 3Д за своите 911 GT2 RS

порше-3д-печатење-клип-8

Додека тие не се подготвени за производство,печатените делови беа полесни, се ладеа и отклучуваа поголема моќност од стандардните фалсификувани клипови.

PORSCHE го заврши својот прв тест за издржливост на 3Д печатени клипови во моторот на 911GT2 RS .Не само што делот преживеал, туку истражувањето на производителот на автомобили открило дека печатените клипови на алуминиумски легури се совпаѓаат (па дури и надминуваат) со оние на споредливи фрлени или фалсификувани делови.

Порше веќе некое време беше на 3Д печатење.Автомобилскиот производител вели дека користел 3Д печатење за брзо прототипирање и развој на делови од 90-тите години, а во моментов продава околу 20 производи од производство на пластика, челик и легури ПОРШЕ КАЛСИК за автомобили со наследство. Неодамна, се отворија нарачки за целосни седишта за 911 и 718 варијанти на моторните возила, дозволувајќи им на клиентите да наведат цврстина, боја и облик на 3Д печатени перници и потпирачи за грб.

Сепак, овие клипови може да бидат најамбициозната автомобилска примена на технологијата за 3D печатење уште.Процесот започнува со редизајн на клипот со предности на 3D печатење во умот. Порше користел компјутерска симулација и вештачка интелигенција за да ја оптимизира потпорната форма на клипот и основната топологија, отстранувајќи материјал каде што не е потребно и додава каде што е потребно.

Резултатот е она што производителот на автомобили го нарекува „бионички“ дизајн со органска структурна форма. Дел од оптимизацијата на 3Д печатење вклучува минимизирање на материјалот за поддршка, за којшто треба подоцна да се обработи. Ми кажаа единствената поддршка што треба да се отстрани е дупката за иглата на зглобот.

порше-3д-печатење-клип-19

печатените клипови сè уште се подложени на обработка на топлина и машинска обработка за да додадат цврстина и прецизност

Порше исто така можеше да интегрира ладен канал во структурата на клипот и одделно да инженерира специјални млазници со нафта со близнаци. Овие подвизи за производство на адитиви би било невозможно – или барем крајно тешко – да се повлечат со машинска обработка или лиење, тврди производителот на автомобили. Со дизајнот сортиран и тестиран многу пати во симулација, дојде моментот да се испечати делот, за кој беше потребен многу повеќе специјализиран хардвер од пластичниот хобистички печатач.

Клиповите се создадени во високо-прецизен Trumpf TruPrint 3000 ласерски 3Д принтер кој во основа ги гради деловите еден слој од 0,02 до 0,1 милиметар во еден момент со заварување на фино метален прав со моќни, точни ласери. Користениот материјал е комерцијален легура на алуминиум наречен M174 +, развиен и обезбеден од партнерот и производителот на делови, Махле. Секој клип е составен од околу 1.200 слоеви на споена легура, потребни се околу 12 часа за печатење. За среќа, тие можат да ги испечатат во серии.

Порше и неговите партнери тврдат дека својствата на финалниот производ се споредливи со оние на леаниот материјал за производство на клипови, но за да се осигура дека производителот на автомобили исто така соработувал тесно со Зеис, германски производител на оптички системи, за тестирање и мерење на материјалот со лесен микроскоп инспекција, скенирање на електронски микроскопи, рендгенски микроскоп и 3Д скенирање.

Примери за печатените клипови исто така беа срушени и анализирани.Шест клипови потоа беа удрени во лабораторија за лансирање на лабораторија од 9,88 литри, 9,8 литарски, дво-турбо-мотор со рамен шест, во лабораторија за да започнат со практичен тест за издржливост. Евалуацијата вклучуваше 24 часа симулирано возење со голема брзина, реплицирајќи ги строгостите на тркачката патека над 3.728 милји (6.000 км) со просечна брзина од 155 км на час (250 км на час). Порше дури отиде дотаму што вклучува симулирање постојки за полнење гориво.

Следно, инженерите ги истрчаа клиповите 135 часа со полно оптоварување и 25 часа под оптоварување со различна брзина. Двесте часови подоцна, тестот се сметаше за успех со сите минати шест клипови.Секој 3Д печатен алуминиумски клип е 10-процентен полесен од фалсификуваниот клипот што GT2 RS нормално го користи и работи повеќе од 20 степени поладно во областа на клипниот клинт благодарение на новиот канал.

Тоа значи дека моторот може да се врати повисоко, отклучувајќи дополнителна моќност. Според Френк Икингер од Одделот за развој на погонот на Порше, „дополнителни 300 вртежи во минута изнесуваат повеќе од 30 [коњски сили] повеќе“.И тоа е тоа што Порше игра безбедно. Веќе, производителот на автомобили размислува по патот за ефектот на пеперугата што може да ги има овие полесни, поладни клипови со печатење со 3D печатење на дизајнот на моторот.

порше-3д-печатење-клип-9

Партнерите Мехл, Трамп и Зеис се уверија дека јачината, густината и прецизноста на деловите се во најголема мерка во текот на целиот развој

„Отсекогаш сме биле сигурни дека грешиме на безбедна страна“, вели Икингер. „Нашите симулации покажуваат дека постои потенцијална заштеда на тежина до 20 проценти по клипот“.„Амортизерот на торзионата вибрација потоа може да се направи помал“, продолжува тој, „со што моторот ќе се направи уште послободно закрепнува . Зголемената термичка отпорност како резултат на пониската температура дозволува поголеми притисоци на согорување и уште понапреден тајминг на палење – и двата фактори кои се зголемуваат моќ и ефикасност “.

Клиповите со 3-отпечатени GT2 RS сеуште се во рана фаза на развој, без планови за производство на бетон, сè уште заклучени. Како и да е, Порше е јасен дека технологијата е тука да остане и има патоказ за повеќе печатени делови од 3Д кои влегуваат во автомобили со специјални серии и, конечно, возила за производство на серија од големи размери.Со истражување за бакар како 3D материјал за печатење, постои дури и потенцијал за технологијата да најде интересни нови апликации во производството на електрични автомобили.

порше-3д-печатење-клип-40

Овие клипови се најамбициозните апликации за производство на адитиви за авто делови

„Сигурен сум дека производството на адитиви ќе биде воспоставен дел од автомобилскиот развој и производство најдоцна за 10 години“, вели Икингер.Но порше не е единствениот производител на автомобили кои развиваат делови за производство на адитиви.BMW инвестираше во метални 3д печати  и експериментираше со делови за прилагодување печатени во 3Д за својата програма.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments