Porsche позајмува работници од Audi за производство на новиот Taycan

Porsche позајмува работници од Audi за производство на новиот Taycan

Porsche бил приморан да позајми не помалку од 400 работници од Audi поради големата побарувачка на новиот Taycan. Седанот напојуван со електрична енергија морал да бара помош од нивните ривали за да ја задоволи побарувачката.

Според Automobileoche, големата бројка на работници на Audi, ќе ја земаат својата плата во Porsche во следните 2 години. Porsche го објави Taycan уште во 2018 и првичната цел за производство беше 20,000 единици, но поради големата побарувачката бројката се дуплираше на 40,000. Почетната цена на овој електричен автомобил изнесува нешто над 100,000 американски долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments